Wednesday, May 24, 2017

Ścieżkami Sandomierza

Urlop, urlop i już po. I wiecie, co Wam powiem? Znowu było fantastycznie, ponownie na polskich ścieżkach, tym razem w Sandomierzu. Pogoda dopisała, jak na zamówienie, bo przecież dzień przed wyjazdem było jeszcze wielce nieprzyjemnie.


Bardzo lubię te nasze wyjazdy. Na szczęście uwielbiamy spędzać czas w podobny sposób. Oboje nie wyobrażamy sobie weekendowych wypadów na rynek i kawę. Chociaż oczywiście rynek i kawa są obowiązkowe. Ale jak już wyprawa, to na całego. W Sandomierzu spędziliśmy tydzień.

Poniżej możecie obejrzeć kilka zdjęć z naszego urlopu. Jest tu rynek z ratuszem oraz studnią, mieszczący się na skarpie wiślanej, przepiękny zamek królewski, w którym siedzibę ma warte uwagi Muzeum Okręgowe, polne dróżki z napotykanymi po drodze stworami, obowiązkowy punkt programu, czyli wystawa "Świat Ojca Mateusza" (polecamy, świetna zabawa!) oraz wąwóz Królowej Jadwigi.
Odwiedziliśmy także kilka okolicznych miejscowości. Udaliśmy się między innymi do Baranowa Sandomierskiego, żeby zobaczyć renesansowy zamek,...


...do Ujazdu, gdzie mieszczą się ruiny zamku Krzyżtopór...


oraz do Opatowa na krówki.Byliśmy także w Ćmielowie, ale o tym w osobnym wpisie...Do Warszawy przyjechały ze mną pamiątkowe naparstki, które poczekają teraz w kolejce do zaprezentowania na stronie kolekcji. Tymczasem, możecie je podziwiać w komplecie na zdjęciach powyżej.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Sunday, May 14, 2017

Pieski, kotki i Królewna Śnieżka

Zgodnie z obietnicą, przyszedł czas na bliższe spotkanie z ręcznie malowanymi skarbami, jakie przyleciały do mnie od Valentiny z Rosji. W oko wpadła mi tym razem kolejna bajka oraz stadko pięciu psiaków. Valentina dobrała dla mnie jeszcze urocze koty. Możecie sobie wyobrazić, jak wielką frajdę zrobiła wielbicielce mruczków.

Przedstawiam Wam moje nowe, "czworonożne" okazy: labradora, pekińczyka, buldoga francuskiego, buldoga angielskiego oraz pudla. Ciekawa jestem, który naparstek Wam się najbardziej podoba? Ja jestem wielbicielką buldożków francuskich i ten naparstek przypadł mi do gustu.
Cztery kocurki dzierżą w łapkach kolejno: rudy - dzban mleka, biały - kosz z kolorowymi włóczkami, szary rybę i biało-czarny - kiełbasę. Nie mogę się zdecydować, który najładniejszy? Może rudy?Wspomniałam na wstępie, że w moje ręce trafił także kolejny bajkowy zestaw. Tym razem Valentina zainspirowała się disneyowską wersją baśni o Królewnie Śnieżce. Na mojej półce zagościła drewniana chatka i jej mieszkańcy: Królewna Śnieżka, Mędrek, Gburek, Śpioszek, Gapcio, Apsik, Nieśmiałek i Wesołek.


W prezencie dostałam dwie matrioszki ozdobione motywami bożonarodzeniowymi.


Bardzo się cieszę ze wszystkich rosyjskich nowości. Komplet prezentowanych wyżej naparstków znajdziecie na mojej stronie w zakładce Rosja. Dziękuję serdecznie Valentino!

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Sunday, May 07, 2017

Wymianka z Josefiną z Meksyku

Dzisiaj przeniesiemy się do Ameryki Północnej, a to za sprawą ostatniej wymiany z Josefiną z Meksyku. To już po raz drugi przyleciały do mnie prawdziwe cudeńka z tego kraju.


Do kolekcji dołączyły cztery ceramiczne, ręcznie malowane naparstki w kolorze cegły. Zdobienia przedstawiają zwierzęta i lokalną roślinność. Wykonane zostały farbami w kolorze bieli i zieleni.


Nie najpiękniejszy, ale ciekawie ozdobiony jest egzemplarz prezentujący cyfry Majów, czyli system liczbowy, który stworzony został przez indiańskie plemię Majów. Nie po raz pierwszy, dzięki mojej pasji, dowiedziałam się czegoś nowego. Podstawą systemu Majów była liczba dwadzieścia, co jest niezwykle ciekawe, ponieważ dawne cywilizacje za podstawę przyjmowały liczbę dziesięć. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że do liczenia używano palców, a Majowie wykorzystywali nie tylko te u rąk.


Dostałam także pięć cudnych, ręcznie malowanych naparstków, które wzorami nawiązują do regionalnych tkanin w soczystych kolorach.


W prezencie przyleciało do mnie meksykańskie słońce i dziergany portfelik. Josefino, dziękuję za fantastyczną wymiankę :)


Wszystkie naparstki, jakie dostałam od Josefiny, możecie podziwiać na mojej stronie w zakładce Meksyk. Zapraszam!

http://naparstek.com.pl
*  *  *
Do napisania artykułu wykorzystałam informacje z Wikipedii. Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Thursday, May 04, 2017

Srebrne naparstki brytyjskie i zagadka

Udało mi się ostatnio wypatrzyć i upolować trzy srebrne okazy do kolekcji. Wszystkie pochodzą z Wielkiej Brytanii.

Pierwszy ozdobiony jest emalią i widnieje na nim wizerunek Królowej Elżbiety. Powstał dla upamiętnienia srebrnego jubileuszu brytyjskiej monarchini. Jest to drugi naparstek tego typu w kolekcji. Niedawno prezentowałam już egzemplarz z premier Margaret Thatcher.


Naparstek na poniższym zdjęciu wyprodukowano w wytwórni Philip Campbell na pamiątkę ślubu księcia Yorku, Andrzeja oraz Sarah Ferguson w 1986 roku.


Jest z nim związana pierwsza zagadka. Jeśli komuś z Was udałoby się rozszyfrować zapisy próby, proszę o informację. Zdjęcie nie jest najlepszej jakości (zawsze mam problem z lampą, ale bez niej ani rusz, do tego niewielkie rozmiary i lekko sfatygowany materiał), ale może uda Wam się wyszperać coś podobnego w sieci?


Ostatni srebrny naparstek na dziś ozdobiony jest tarczą z literą "P". Powstał w fabryce James Swann & son (Swan Thimbles). Pisałam już w zeszłym roku o srebrnych okazach pochodzących z tej wytwórni.


Druga zagadka związana jest z próbą na naparstku z powyższego zdjęcia. Zrobiłam kilka zdjęć i to jest najlepsze, co udało mi się wyłuskać. Może powalczę jeszcze z fotograficzną materią, ale chwilowo nie mam pomysłu jak poprawić efekty.


Wszystkie naparstki znajdziecie na mojej stronie w zakładce Wielka Brytania. Prób na razie nie umieszczałam, z wiadomych przyczyn, ale może mi pomożecie :)

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.
Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com