Friday, April 09, 2010

Chińskie oryginały

Na dobry początek przestawiam chiński naparstek wykonany w typowej dla tego kraju technice zdobniczej cloisonne* (emalia komórkowa - technika polegająca na uzupełnianiu kolorowymi barwnikami przestrzeni na metalowym stelażu).


Naparstek zupełnie nieużytkowy ze względu na swój kształt, a konkretnie umieszczonego na szczycie ogromnego kolibra, a także ze wględu na gigantyczne (jak na naparstek) rozmiary (metalowy naparstek Koliber - Chiny).


Chiny oczarowują charakterystycznym i absolutnie przepięknym wzornictwem, ale przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nietypowe materiały, z jakich wykonywane są naparstki. Wcale nie tak łatwo spotkać się można z dominującymi w innych krajach naparstkami porcelanowymi (porcelanowy naparstek Chińczycy - Chiny).


Znakomitą część mojego chińskiego zbioru stanowią naparstki wykonane - wspomnianą już powyżej - techniką cloisonne, a posród nich odnaleźć można rozmaite formy, od tych tradycyjnych - użytkowych, które mają na wierzchu zagłębienia i nie są na tej części pokryte emalią (metalowy naparstek Miś panda - Chiny, metalowy naparstek Rajski ptak - Chiny), przez takie o zabawnych kształtach, które na wierzchu mają tylko nieemaliowaną łatkę (metalowy naparstek Kotek - Chiny, metalowy naparstek Sowa - Chiny), do kształtów całkowicie eliminujących wykorzystanie tego osobliwego sprzętu do szycia (jak naparstek z kolibrem).


Pisałam o nietypowych materiałach, jakie Chińczycy wykorzystują do produkcji naparstków, poniżej znajdziecie znakomite przykłady wykorzystania w tym celu kamieni: czarnego żadu (kamienny naparstek Czarna małpa - Chiny), zielonego żadu (kamienny naparstek Zielona żaba - Chiny), syntetycznego turkusu (turkusowy naparstek Turkusowy żółw - Chiny, turkusowy naparstek Ważka - Chiny), a także kości bawolej, z której wytwarzane są naparstki o wyjątkowo imponujących gabarytach (kościany naparstek Wielki smok - Chiny).


Na zakończenie - zupełnie nietypowy dla twórczości chińskiej - okaz ceramiczny. Właściwie jest to figurka z otworem, w sprzedaży funkcjonująca jednak jako naparstek. W moim zbiorze posiadam trzy takie cuda, poniżej prezentuję jedno z nich (ceramiczny naparstek Kot w torebce - Chiny).


* cloisonne:
Technika zdobnicza cloisonne zwana inaczej emalią komórkową stanowi niezywkle popularny sposób wytwarzania rozmaitych przedmiotów w Chinach i nie tylko. Jedne z najstarszych przedmiotów wykonanych w tej technice pochodzą z końca drugiego tysiąclecia przed naszą erą, a odnaleziono je na Cyprze.
Cloisonne polega na stworzeniu metalowego stelaża, poprzez przylutowanie do gładkiego naparstka cienkich prążków metalowych, które utworzą wzór. Następnie, przestrzenie pomiędzy takimi metalowymi drucikami wypełniane są różnokolorową emalią. W taki sposób powstają rozmaite formy, jak wazy, wazony, talerze, rozmaite figurki, a także naparstki. Oprócz takich naparstków, jak ten prezentowany powyżej, w technice cloisonne powstają także naparstki jak najbardziej użytkowe, które zdobione są dokoła, natomiast wierzch jest dziurkowany i pozbawiony emalii.

http://naparstek.com.pl/

*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów ani zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

3 comments:

Solete said...

What beautiful thimbles!!!!! I don’t speak Polish, what a pity!!! I only just speak Spanish and a little English. Regards

Agnieszka said...

My idea is to prepare posts in Polish and in English as well, so all posts will appear in English sooner or later. Regards and greetings from Poland.

SUsana said...

Hola:
¡¡¡Qué bellos!!!
Besos.

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com