Monday, November 10, 2014

Seria naparstków Hummel "School Children"

Zebrałam cały zestaw "School Children" od Hummela. Ku mojemu zaskoczeniu, okazało się, że nie jest to żaden "ten Hummel", ale Maria Innocentia Hummel - siostra Franciszkanka pochodząca z Niemiec. Popularna stała się przede wszystkim dzięki swoim zdolnościom artystycznym.


W 1927 Berta Hummel rozpoczęła naukę w prestiżowej Akademii Sztuk Stosowanych w Monachium, gdzie rozwijała swoje umiejętności. W 1931 roku skończyła z wyróżnieniem szkołę i postanowiła podążyć za głosem serca i wstąpić do zakonu, w którym przybrała imiona Maria Innocentia.

Po ukończeniu nowicjatu, Hummel została przydzielona do nauczania sztuki w pobliskiej szkole prowadzonej przez klasztor. W wolnym czasie siostra malowała obrazki przedstawiające dzieci. Zachwycone jej twórczością siostry wysłały kopie grafik do wydawnictwa Emil Fink Vergla specjalizującego się w sztuce religijnej. Firma postanowiła wydać kopie dzieł w formie pocztówek, niezwykle popularnych na początku XX wieku. Wkrótce potem, Franz Goebel - właściciel manufaktury porcelany szukając grafik do stworzenia nowej linii, zobaczył pocztówki siostry Hummel w sklepie w Monachium.


Tak powstały porcelanowe figurki wzorowane na grafikach siostry Marii. Ich ogromna popularność wybuchła po zaprezentowaniu na Targach w Lipsku w 1935 roku. Dziesięć lat później figurki osiągnęły wielki sukces w Stanach Zjednoczonych, po tym jak przywiózł je do domu jeden z powracających żołnierzy.


Wraz z rozpoczęciem II wojny światowej przyszły prześladowania. Twórczość siostry bardzo nie podobała się nazistowskiemu dowództwu. W 1940 roku zamknięta została szkoła, w której uczyła siostra Hummel. W tym samym roku zmuszono siostry do opuszczenia klasztoru. Na pozostanie na miejscu - w niewielkiej części klasztoru - zgodę otrzymało około 40 sióstr, a 250 z nich musiało szukać dla siebie miejsca. Siostra Hummel na trzy miesiące powróciła do domu rodzinnego, skąd potem - za zgodą siostry przełożonej - ponownie udała się do klasztoru.

W 1944 u Marii Innocentii zdiagnozowano gruźlicę. Pomimo dwukrotnego pobytu w sanatorium siostrze nie udało się wyzdrowieć. Zmarła 6 listopada 1946 roku, w wieku 37 lat.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Do napisania artykułu wykorzystałam informacje ze stron: Wikipedia, Muzeum Berty Hummel oraz arsag. Zdjęcie siostry Hummel pochodzi ze strony Muzeum Berty Hummel. Grafika pochodzi ze strony arsag. Pozostałe zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

12 comments:

Mythimbles said...

Fantastyczne naparstki i bardzo ciekawa historia.Szkoda tylko, ze siostra zmarla w tak mlodym wieku.

Anna said...

Gratuluję skompletowania kolekcji!
Naparstki przepiękne!

mallaneska said...

Piękna kolekcja:) i gustowna pólka do nich. Mi jeszcze paru sztuk brakuje do pełnej kolekcji.
Czy znajdę gdzieś spis całej tej serii ??
Pozdrawiam

Agnieszka said...

Mnie się niestety nie udało znaleźć całości, ale teraz możesz zerknąć po prostu na stronę mojej kolekcji, do zakładki serie http://naparstek.com.pl/pl/content/11-serie i tam jest całość :) Pozdrawiam!

Barakuda said...

Brawo! Świetna kolekcja i niesamowita historia, a ja wciąż pozostaję pod wrażeniem Twojej pasji. W życiu bym nie pomyślała, że za naparstkami mogą sięmkryć takie historie!

strelicja said...

Fantastyczna seria! Przepiękne naparstki :)

Danusia said...

Super kolekcja, ale dla mnie nieosiągalna. A i tak się cieszę z tego co mam.
Pozdrawiam:)

Asia Stefańska said...

Kolekcja jest super, można się dowiedzieć od razu jaka jest historia każdego naparstka, pozdrawiam

Amélia said...

Extraordinary collection!. Really liked.
Hugs..

Pumuky Manualidades said...

Bonita coleccion y triste historia de la hermana....
Besos

Alexandra Abarca said...

I did not heard about this collection of thimbles.
Feliz día desde Costa Rica.

Elisabete said...

So fantastic!
Kiss

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com