Friday, February 13, 2015

Nie z Indii, lecz z Meksyku - czyli opowieść o Indianach Huichol

Naparstek z koralikowym zwierzakiem dołączył do mojej kolekcji już kilka lat temu. Kupiłam go na aukcji internetowej jako okaz z Indii - bardzo wówczas zadowolona, bo był to mój pierwszy naparstek z tego kraju.


Tymczasem, dzięki ostatniej wymianie z Margą, dowiedziałam się, że takie koralikowe skarby nie są tworzone przez Hindusów, ale przez Indian Huichol. Jest to grupa etniczna zamieszkująca wzgórza środkowego Meksyku, której - pomimo coraz większej ingerencji meksykańskich sąsiadów - udaje się zachować swoją kulturę.


Huiczole swoją tradycję i wierzenia przestawiają w pracach wykonywanych z przędzy oraz drobniuteńkich koralików. Dawniej wykorzystywali do tego celu nasiona, kości, nefryt czy ceramikę.


Sprzedaż dzieł sztuki jest dla Indian Huichol sposobem na przetrwanie, ponieważ wielu z nich żyje ze sprzedaży rękodzieła. Należy jednak pamiętać, że te misterne dzieła są także sposobem na zwrócenie się do bogów. Sztuka Indian Huichol jest bogata w symbolikę. W pracach pojawiają się motywy takie jak kukurydza, pejotl czy jeleń, ale także strzały, świece, węże, skorpiony i oczy bogów wskazujące cztery strony świata. Każdy twórca rozwija swój własny styl.
Dzięki wymianie z Margaritą takie wyjątkowe dzieła trafiły także do mojej kolekcji. Nazwałam je zgodnie z tym, co przypominają mi zdobienia, chociaż pewnie nie odgadłam, co autorzy mieli na myśli. Wszystkie nowe naparstki z Meksyku możecie obejrzeć na stronie w zakładce poświęconej temu krajowi.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Do napisania artykułu wykorzystałam informacje ze stron: Wikipedia oraz Mexconnect. Zdjęcie Indianina Huichol w tradycyjnym stroju pochodzi ze strony Wikimedia Commons. Zdjęcie masek pochodzi ze strony Art of the Indians. Pozostałe zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

9 comments:

Pumuky Manualidades said...

Que bonitos trabajos y que paciencia hay que tener.....
Besos

mallaneska said...

Ale śliczne naparstki.
Bardzo mi się podobają.

reyes said...

Vaya trabajo y paciencia son muy bonitos yo tengo uno

Elisabete said...

So beautiful!
Kiss

imawe said...

Piękne te koralikowe naparstki:)
Serdecznie Cię pozdrawiam

Mythimbles said...

Ja rowniez bylam swiecie przekonana , ze one sa z Indii hahah.ale niespodzianka!

tülin said...

Colorfull thimble.
So beautiful with main.
Kisses

Alexandra Abarca said...

Que belleza de técnica y dedales.
Saludos ticos.

Pani Komoda said...

Świetne - ja lubię takie kolorwoe cudeńka!

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com