Monday, February 29, 2016

Malarstwo Khokhloma na naparstkach

W ramach ostatniej wymiany z Aleną dostałam między innymi przepiękne, drewniane okazy, ręcznie zdobione motywami kwiatowymi. Od Aleny dowiedziałam się, że ten styl malarstwa nazywa się Khokhloma.


Nazwa Khokhloma pochodzi od osady kupieckiej położonej w dzisiejszym obwodzie niżnonowogrodzkim. Tego typu wzory po raz pierwszy pojawiły się w XVII wieku.
Khokhloma jest to tradycyjny sposób malowania drewna. Charakterystyczne dla niego są motywy roślinne w soczystych kolorach, pojawiają się jagody, jarzębina, poziomki, kwiaty oraz gałązki, ale również motywy zwierzęce, jak ptaki czy ryby. Typowe jest także połączenie kolorów złotego i czerwonego na czarnym tle, jak na jednym z moich nowych naparstków. Oryginalna technika malowania w kolorze złotym bez używania prawdziwego złota została opracowana przez rosyjskich rzemieślników.


Przedmioty rzeźbione z drewna zazwyczaj gruntowano zaprawą z gliny, surowego oleju lnianego i sproszkowanej cyny (obecnie używa się aluminium). Następnie, na tak przygotowaną powłokę, za pomocą pędzla nanoszono motywy kwiatowe. Na zakończenie wyroby ponownie pokrywano olejem lnianym (dzisiaj używa się oleju syntetycznego) i całość utwardzano w piecu w wysokiej temperaturze.


Charakterystyczne wzory tworzone z połączenia kolorów czerwonego, czarnego i złotego powstają na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest technika zwana "powierzchniową" i polega na nakładaniu farby czerwonej i czarnej na złote tło. Drugą metodą jest "technika tła", w której złoty wzór tworzony jest na kolorowym tle.


Na początku XX wieku malarstwo Khokhloma zaczęło zanikać, ale nowe życie zyskało za czasów sowieckich. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku twórcy zrzeszali się w stowarzyszeniach zwanych artelami (zrzeszenia drobnotowarowych producentów istniejące w carskiej Rosji, a następnie ZSRR i istniejące do dziś w krajach byłego ZSRR). W 1960 roku w pobliżu wsi Khokhloma powstała fabryka o nazwie Khokhloma Malarstwo (ros.: Хохломская роспись). W mieście Semyonov (ros.: Семёнов) istnieje także manufaktura o nazwie Malarstwo Semenovskaya (ros.: Семёновская роспись). Oba te miejsca są ośrodkami sztuki Khokhloma w Rosji. Powstają tam całe zastawy stołowe, przybory (przede wszystkim łyżki), ale także np. meble.


Wszystkie prezentowane wyżej egzemplarze możecie obejrzeć na mojej stronie w zakładce Rosja.

Przypominam także, jak przy każdym ostatnim wpisie, o głosowaniu na blog Mojej Kolekcji Naparstków w konkursie na Blog Roku 2015 :) Głosowanie kończy się we wtorek, 1 marca o godzinie 12:00. Uśmiecham się o głosy Wasze i Waszych Znajomych, może uda się kogoś jeszcze skusić. Koszt smsa to tylko 1,23 zł. Cały dochód zasili Fundację Dziecięca Fantazja!

http://www.blogroku.pl/2015/zgloszenie/16,1659,moja-kolekcja-naparstkow

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Do napisania artykułu wykorzystałam informacje z Wikipedii.
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

10 comments:

mallaneska said...

Dziękuję za tak obszerne informacje.Mam i ja takie cudeńka od Aleny :)
Pozdrawiam serdecznie

Anek73 said...

Przepiękne!

Pumuky Manualidades said...

Muy hermosos dedales.
Besos

Jadwiga Król said...

Piękne są te naparstki:) Pozdrawiam

Elisabete said...

I like so much!
Kiss

cornelka2 said...

Jak zawsze przepiekne relacje na temat naparstkow ktore sa przecudne czytalam z zapartym tchem ten post dzieki!!! Pozdrawiam

Ulencja said...

To są dzieła sztuki....Po prostu piękne...Pozdrawiam pa...

Francisco Manuel Carrajola Oliveira said...

Lindos e belos dedais.
Um abraço e continuação de uma boa semana.

imawe said...

Piękne te rosyjskie naparstki:)Pozdrawiam

Sabela said...

Preciosas obras de arte, eso son estos dedales.
Un abrazo y feliz semana

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com