Thursday, March 04, 2010

Wedgwood - Anglia


Ochrzczony mianem Ojca Angielskiej Porcelany Josiah Wedgwood (1730-1795) ufundował słynną manufakturę w 1759 roku.

Za swojego życia zaprojektował i wyprodukował trzy najbardziej znane ceramiczne tworzywa:
  • w 1762 roku - Queen's Ware (Porcelana Królowej),
  • w 1768 roku - Black Basalt (Czarny Bazalt),
  • i wreszcie w 1774 roku - Jasper (Kamionka Jaspisowa).


W XIX wieku fabryka Wedgwood'a zaczęła znacząco się rozwijać za sprawą wprowadzenia nowych maszyn. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom wyprodukowano pierwsze, kolorowe tworzywa nadające się do produkcji naczyń wykorzystywanych w celach spożywczych. Ruszyła także produkcja bone china (czyli takiego rodzaju porcelany, której głównym składnikiem jest kalcynowana kość wołu). Serwisy Wedgwood'a zagościły na wielu stołach, na wielu ważnych uroczystościach. Wiele zastaw wykonywano na specjalne zamówienia, jak na przykład naczynia wyprodukowane na prośbę Prezydenta Teodora Roosevelta.


W latach trzydziestych XX wieku, kiedy to większość angielskich wytwórni zmuszona była do zakończenia działalności, Wedgwood kontynuował swój sukces. Rzec by można, że fabryka prosperowała wręcz lepiej niż we wcześniejszym okresie. Josiah Wedgwood V (w całym rodzie było pięciu mężczyzn imieniem Josiah) zadecydował o budowie nowej fabryki. Produkcja ruszyła w latach czterdziestych i od tego czasu czterokrotnie zwiększała swoją powierzchnię.


Manufaktura Wedgwood jest najbardziej nowoczesną fanryką porcelany w Wielkiej Brytanii. Wedgwood to połączenie tradycyjnych, misternych wzorów z nowoczesną technologią. Od ponad dwóch wieków Wedgwood zachwyca najwyższymi standardami projektowania, wykonania, jakości i innowacyjności.


W swojej kolekcji posiadam kilka naparstków wytwórni Wedgwood, wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć tych z kamionki jaspisowej (naparstek z kamionki jaspisowej Kwiatowa dziewczyna, Wedgwood - Anglia). Najpopularniejsza jest kamionka w kolorze niebieskim, chociaż Wedgwood produkuje ją także między innymi w kolorach: zieleni, czerni, różu, fioletu, żółci. Niestety, jeszcze nie dorobiłam się w moim zbiorze naparstków w innych kolorach. Kamionka w dotyku przypomina nieglazurowaną ceramikę. Naparstki są jednobarwne z przytwierdzonymi misternymi wzorami, z reguły w kolorze białym (ale istnieje na przykład tak oryginalne połączenie jak złoty ornament na czarnym tle).


W kolekcji mam także porcelanowe naparstki Wedgwood'a. Na jednym z nich zobaczyć można igrające w wodzie wydry (porcelanowy naparstek Wydry, Wedgwood - Anglia), na innym - błękitne róże (porcelanowy naparstek Niebieska róża, Wedgowood - Anglia).


Do napisania tego artykułu wykorzystałam informacje oraz zdjęcia z oficjalnej strony wytwórni Wedgwood, strony Muzeum Wedgwood oraz Wikipedii.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia naparstków oraz sygnatur, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów ani zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

1 comments:

Beatriz said...

Beautiful!! I nedd a traductor for your blog. Please do it. Thank you

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com