Monday, March 08, 2010

Wedgwood Museum - Anglia

Wedgwood Museum prezentuje najznakomitszą kolekcję wytworów manufaktury Wedgwood. Począwszy od unikalnego zbioru próbek Queen's Ware (Porcelany Królowej), wykonanych przez samego Josiaha Wedgwooda - założyciela fabryki, na wazie - jedynej tego rodzaju w Wielkiej Brytanii, dekorowanej przez Emile Lessore - kończąc.
W kolekcji można także odnaleźć dzieła światowego malarstwa (artystów takich, jak: Stubbs, Sir Joshua Reynolds, John Singer Sergeant).


W Wedgwood Museum zapoznać się można z historią manufaktury (od XVIII wieku po dzień dzisiejszy). Członkowie rodziny Wedgwood, już od Josiaha I począwszy, zbierali i chronili w swoich zbiorach cenne dzieła, dlatego też cała kolekcja została zgromadzona w muzeum dopiero w roku 1906. Bezpośrednią przyczyną utworzenia muzeum było odnalezienie tajnego skarbca wczesnych porcelanowych próbek. Oficjalnie Wedgwood Museum rozpoczęło swoją działalność 7 maja 1906 roku.


Mieszcząca się w fabryce w Etrurii ekspozycja na czas trwania II wojny światowej została ukryta w bezpiecznym miejscu. W roku 1940 manufaktura Wedgwood'a przeniesiona została ze starych pomieszczeń w Etrurii do nowej, malowniczo położonej siedziby (Barlastion). Kolekcja prezentowana była w specjalnie zaprojektowanej Long Gallery (Długiej Galerii), liczącej niemal 100 jardów (ponad 90 metrów) długości. Muzeum na nowo udostępniono zwiedzającym w 1952 roku.
W 1975 roku historyczną kolekcję przeniesiono do nowoutworzonego Visitor Centre (Centrum dla Zwiedzających) oraz muzeum. Galerie zajmowały powierzchnię 3500 stóp kwadratowych (około 325 metrów kwadratowych). Utworzono specjalne, niewielkie pomieszczenie na galerię sztuki, gdzie prezentowano dzieła malarstwa.

 Victorian Room w Wedgwood Museum

W związku z nieustającą popularnością Wedgwood Museum oraz Visitor Centre, obiekt został przebudowany i w roku 1985 odświeżony dla utworzenia optymalnych warunków prezentacji ekspozycji. Liczne eksponaty umieszczono a gablotach odpowiadających koncepcji projektu "żywego muzeum". Wystawę zaprojektowano jako historyczną podróż przez trzy wieki pionierskich wynalazków, rozwoju wzornictwa, nowinek technicznych oraz osiągnięć artystycznych.

 Georgian Room w Wedgwood Museum

W roku 2008 Wedgwood Museum przeszło kolejne przemiany. Pracowano wówczas nad rozbudową powierzchni muzealnych. Na co dzień ekspozycje zwiedzać można między 9 a 17, w soboty i niedziele między 10 a 17. Muzeum nieczynne jest jedynie w okresie świątecznym, miedzy 24 grudnia a 1 stycznia.

Zarówno zdjęcia jak i wskazówki do napisania tego artykułu znalazłam na stronach Muzeum Wedgwood, Wedgwood oraz Wikipedii.

http://naparstek.com.pl/

*  *  *
Proszę o niewykorzystywanie tekstów ani zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

0 comments:

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com