Tuesday, October 30, 2012

Holenderska porcelana Royal Delft

Na półce stoi już kilka naparstków holenderskich, kupionych za grosze na aukcjach internetowych, ze słowem "delft" w tytule lub opisie oferty, jakby słowo to zarezerwowane było dla białej ceramiki bądź porcelany o niebieskim wzorze, najprawdopodobniej ręcznie malowanej.


Tymczasem, w prezencie od Taty, dostałam kilka dni temu prawdziwy naparstek wytwórni N.V. Koninklijke Delftsch-Aardewerkfabriek "The Porceleyne Fles" v/h Joost Thofft & Labouchère (sygnowany: J.T Delft). Naparstek ma piękny, misternie nałożony niebieski wzór i charakterystyczną sygnaturę (kształt garnuszka, napis Delft oraz monogram J.T.) na zewnętrznej stronie.
 

Przedsiębiorstwo założono w 1653 roku, początkowo pod nazwą De Porceleyne Fles, następnie w latach 1800-1880 było częścią firmy Piccardt & Co., a od 1880 roku należało do Delftsch-Aardewerkfabriek De Porceleyne Fles, Fa. Joost Thooft & Labouchere. W 1903 roku firmę przekształcono w spółkę akcyjną, a obecna nazwa funkcjonuje od 1919 roku.

Miasto Delft położone jest w zachodniej Holandii, na południe od Hagi. Od końca XVI wieku było jednym z głównych europejskich ośrodków produkcji fajansu, a następnie porcelany.


Grupa De Porceleyne Fles B.V. (Royal Delft), której częścią jest N.V. Koninklijke Delftsch-Aardewerkfabriek "The Porceleyne Fles" jest wiodącym producentem autentycznych Delft Blue (niebieski Delft) ozdobnych wyrobów ceramicznych oraz nowoczesnego fajansu. Firma jest aktywna nie tylko jako centrum wiedzy na temat ceramiki, przyjmuje także rocznie około 140 000 turystów z całego świata, którym daje możliwość prześledzenia procesu tworzenia swojej znakomitej ceramiki Delft.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

2 comments:

ThimbleLady said...

cudowne miejsce w sieci dla każdego kolekcjonera tych małych cudeniek. Moja kolekcja nie jest jakoś specjalnie olbrzymia, ale mam nadzieję, że będzie się systematycznie powiększać :)
- na pewno będę tu zaglądać

Agnieszka said...

Bardzo dziękuję za odwiedziny i życzę owocnych zbiorów! :)

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com