Wednesday, October 31, 2012

Charles Horner - mój pierwszy naparstek

Udało mi się nareszcie upolować jeden z kultowych naparstków Charlesa Hornera w rozsądnej cenie - pokryty srebrem, ozdobiony wzorem w stokrotki, rozmiar 8.Jak przeczytałam na stronie www.charleshorner.co.uk, w XIX wieku Charles Horner wyszedł naprzeciw zapotrzebowaniom rynku i rozpoczął produkcję biżuterii - złotych i srebrnych naparstków. Większość kobiet wówczas - z chęci bądź konieczności - samodzielnie naprawiała bądź modyfikowała swoje stroje. Srebrne naparstki cieszyły się ogromną popularnościa, jednak szybko okazało się, że nie są zbyt trwałe. Stalowe igły niszczyły albo wręcz przebijały delikatną srebrną powłokę.

We wczesnych latach osiemdziesiątych XIX wieku Charles Horner opatentował względnie prosty pomysł srebrnego naparstka, w którym to - jak w kanapce - pomiędzy srebrnymi warstwami zamknięto stalowe wnętrze. Opatentował swój srebrny naparstek ze stalowym rdzeniem i zastrzegł  słynną nazwę hadlową Dorcas - firma rozwkitła dzięki temu "wynalazkowi", sprzedawano tysiące naparstków w Wielkiej Brytanii, a także za granicą.

Charles Horner żył w latach 1837-1896. Dzięki nowatorskiemu wzornictwu oraz smykałce marketingowej, stworzył fundamenty doskonale prosperującego biznesu, który przetrwał obie wojny światowe. Po jego śmierci biznes przejęli synowie Charles Henry Horner i James Dobson Horner. Firma uległa dobrowolnej likwidacji w roku 1984, kiedy to zniknął duży sektor przemysłu brytyjskiego.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

2 comments:

chica111 said...

Witaj.
Zaglądam, podglądam i podziwiam.
Moja kolekcja nie jest tak imponująca ani nie zawiera takich rarytasów. Ale za to na pocieszenie mam koleżankę która zbiera podobne przedmioty co ja. Pozdrawiam.
Mam twojego bloga w zakładkach do podglądania.

ThimbleLady said...

cudowny okaz, taki posiadać w swojej kolekcji to prawdziwe szczęście

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com