W jednym z ostatnich komentarzy
Anek73 zapytała jak sobie radzę z miejscem na eksponowanie naparstków.
Mallaneska zaproponowała, abyśmy zaprezentowali zdjęcia swoich półek ze zbiorami. W dzisiejszym wpisie dużo zdjęć i odpowiedź na Wasze pytania :)
Moją największą, najbardziej pojemną gablotką jest ta, którą niejednokrotnie już prezentowałam. Ma 80x80 cm, więc jest dosyć spora, ale naparstki mieszczą się w niej w kilku rzędach i jak dzisiaj mniej więcej obliczyłam miejsce znajduje w niej około 570 okazów (bieżące zdjęcie po prawej stronie).
Na półeczkach o różnych kształtach mieszkają serie albo umieszczone są pomieszane okazy. Raz na jakiś czas, w zależności od potrzeb, przeprowadzam reorganizacje :) Na zdjęciu poniżej na dwóch owalnych podstawkach są naparstki wytwórni Franklin Porcelain, na samej górze część serii Thimble Collectors Club, w dużej gablotce po prawej stronie górę zajmują naparstki reklamowe, także Franklin Porcelain, a poniżej już tematyka mieszana.
Część naparstków metalowych posiada swoją własną gablotkę. Ładnie prezentują się na tle czerwonego weluru. Dwie maleńkie, sześciokomórkowe półeczki przeznaczyłam na liczące tyle właśnie naparstków serie wytwórni Wedgwood (Królik Piotruś) oraz Royal Crown Derby (The Derby Collection).
Gablotki można zawieszać w wielu miejscach, których nie wykorzystamy do innych potrzeb. U mnie są na przykład nad drzwiami, sporo potrafi zmieścić także przedpokój. Do tego celu dobrze sprawdzają się mniejsze witrynki, takie jak te na 30-50 egzemplarzy, można łatwo je wkomponować na stosunkowo niewielkiej powierzchni, na przykład takie kwadratowe półeczki można kupić na Allegro.
Jakiś czas temu udało mi się upolować także wymarzony domek, w którym naparstki mieszkają pod przezroczystą kopułą. Stoi na kuchennym blacie i zajmuje niewiele miejsca, ale dzięki kilku poziomom jest w stanie pomieścić sporo naparstków.
Zestaw naparstków manufaktury Birchcroft z zabawnymi sentencjami zmieścił się akurat na drewnianej podstawce kupinej "na zaś".
Mam również dwie półki dedykowane konkretnym seriom. Pierwszą jest zestaw niemieckich, metalowych naparstków Hummel. Druga, podłużna półeczka przeznaczona jest dla dam prezentujących amerykańską modę z różnych okresów.
Dwie białe gablotki
pokazywałam już jakiś czas temu. Kupione w Ikei półeczki pomalowane zostały na biało, a Mąż przy pomocy kątowników i pleksi wyposażył je w zamknięcia.
Tę witrynkę również
niedawno pokazywałam na blogu. Przygotowana została specjalnie z myślą o drewnianych rosyjskich naparstkach :) Przemalowaliśmy ją na biało, a następnie została wyposażona w więcej przegródek.
Jak już niejednokrotnie pisałam, staram się aby gablotki posiadały drzwiczki, co ułatwia utrzymanie porządku i stanowi oczywiście zabezpieczenie przed wypadnięciem. Większość z moich półeczek spełnia ten wymóg.
Niektóre nie mają drzwiczek, bo były kupowane jakiś czas temu, kiedy jeszcze trudniej było znaleźć odpowiednie półki. Może kiedyś, kiedyś pomyślę o ich wymianie, ale na razie odpowiadają mi rozmiarami i ładnym wyglądem i nie zamierzam nic modyfikować.
Dużo miejsc dla moich skarbów zapewniają także moje stare, dobre półki - pierwsze, jakie miałam i nieustająco doskonałe - wykonane z ikeowskich szuflad, przerabiane i przystosowywane do naparstkowych potrzeb wspólnie z Rodzicami.
Nadal wiele moich okazów leży w pudełkach i pudełeczkach i czeka na swoje miejsce. Dużą frajdą jest przestawianie, wymyślanie coraz to nowych miejsc. Na oporządzenie czekają jeszcze dwie zakupione jakiś czas temu kaszty. Razem z Mężem knujemy jak je przygotować i gdzie zamieszkają. Na szczęście naparstki są maleńkie i jeszcze wciąż możemy kombinować :)
Wpis, mimo najszczerszych starań, chyba jest dość chaotyczny, więc tradycyjnie, w razie pytań, spostrzeżeń czy uwag, piszcie! :)
No i zapomniałam napisać, że czekam oczywiście na Wasze wpisy i zdjęcia!!!
* * *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.