Sunday, April 22, 2018

Wspomnienia z Herend

Ostatnio, za sprawą internetowych naparstkowych zakupów, wróciłam wspomnieniami do wakacji sprzed kilku lat. Naparstki często stanowią zaledwie niewielką część produktów wytwarzanych w danej fabryce. Tak jest zapewne także w Herend, z którego w 2014 roku przywiozłam tylko jeden naparstek. Drugi, który przywieźliśmy wtedy z wakacji, udało się wypatrzyć już na lotnisku.


W licytacjach, w który brałam udział jakiś czas temu, udało mi się upolować trzy nowe okazy wytwórni Herend. Bardzo lubię formę naparstków tej manufaktury i ich maleńki rozmiar (niespełna 2 cm).

Każdy z naparstków został oczywiście ręcznie ozdobiony. Może nie wszystkie wzory są wybitnie oryginalne, ale wykonanie jest niezwykle precyzyjne, a dekoracje bardzo ładne. Do kolekcji dołączyły dwa egzemplarze z kwiatowymi wzorami (zdjęcia poniżej), podobnymi do tego na naparstku, który już u mnie jest, ale najbardziej ucieszył mnie ten zaprezentowany na zdjęciach powyżej. Bardzo podoba mi się dekor i kolorystyka.Nowe naparstki możecie obejrzeć także na stronie kolekcji w zakładce Węgry, a ja zapraszam serdecznie do wybrania się w fotograficzną podróż do Herend. W moich trzech wpisach sprzed  lat znajdziecie:
Serdecznie zapraszam do odwiedzin oraz zostawiania komentarzy i spostrzeżeń!

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Tuesday, April 17, 2018

Prosto z Bolesławca

Nie mogłyśmy uwierzyć, gdy podczas rozmów na pierwszym naparstkowym zjeździe, nasza Koleżanka z Bolesławca wyznała, że nie ma w domu ani sztuki naparstka ze swojego miasta! Wszystko dlatego, że biało-niebieskie zdobienia, z racji miejsca zamieszkania właśnie, serdecznie się Jej opatrzyły.


Mimo codziennego skutecznego "zabolesławcowania", Jadzia jest naszym niezawodnym dostawcą i na kwietniowe spotkanie również przywiozła dla nas przepiękne ceramiczne prezenty. Poniżej część skarbów, jakie od Niej dostałam.Wszystkie nowe naparstki z Bolesławca możecie obejrzeć z bliska na stronie mojej kolekcji w zakładce Polska. Jadziu, nie nadziękuję się za te cudeńka! Jeszcze raz, bardzo, bardzo!

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Sunday, April 15, 2018

Niemiecka porcelana i relacji ze spotkania ciąg dalszy

Ostatnio bez reszty pochłonęły mnie przygotowania do Pierwszego w Polsce Spotkania Kolekcjonerów Naparstków, a następnie samo spotkanie. Wracam dziś z bieżącymi naparstkowymi nowościami na moich półkach, a Was - w ramach relacji ze zjazdu - zapraszam jeszcze do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia na stronie Mojej Kolekcji Naparstków. Zachęcam także do cofnięcia się w czasie i obejrzenia fotek z Wystawy Kolekcjonerów, która odbyła się w 2006 roku w gmachu Polskich Zakładów Optycznych, a to dlatego, że w ramach porządków odnalazłam kilka dodatkowych obrazków.Ostatnio udało mi się powiększyć zbiór o niemałe stadko okazów z Niemiec. Bardzo się cieszę, bo pojawiły się zarówno egzemplarze ze znanej mi fabryki Kaiser Porzellan (w tym aż cztery naparstki z pięknymi, ptasimi motywami), dwa kolejne wytwórni P. J. Walter, ale przede wszystkim nowe znaleziska, w tym piękne, ręcznie malowane z nieglazurowanej porcelany.
Powyżej umieściłam kilka zdjęć, a wszystkie dzisiejsze nowości możecie z bliska obejrzeć na mojej stronie w zakładce Niemcy. Skatalogowałam także wszystkie sygnatury. Zapraszam do zaglądania i komentowania. Będę wdzięczna także za wszelkie uwagi oraz uzupełnienia brakujących informacji w opisach.

http://naparstek.com.pl
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Wednesday, April 11, 2018

Pierwsze Spotkanie Kolekcjonerów Naparstków

Tygodnie przygotowań, oczekiwanie w napięciu, w wielkiej radości, ale i nerwach przed nieznanym i... udało się! Nie dowierzam, że to już. Jak to ja, byłam tak przejęta, że pewnie połowy nie pamiętam. Dobrze, że mogę liczyć na Pawła, który zawsze chętnie użyczy mi swojej pamięci, no i oczywiście na moje przesympatyczne Uczestniczki! Emocje po naszym Pierwszym w Polsce Spotkaniu Kolekcjonerów Naparstków zdecydowanie jeszcze nie opadły i niech to trwa jak najdłużej.


Spotkałyśmy się w minioną sobotę, 7 kwietnia, w warszawskiej Klubokawiarni Jaś i Małgosia, której raz jeszcze serdecznie dziękuję za gościnę. W zjeździe wzięły udział Koleżanki ze stolicy, ale także z innych miast (Wrocławia, Łodzi, Radomia, Bydgoszczy, Rumii i Bolesławca), a nawet z zagranicy (Szwajcaria). Moje drogie Panie, najlepiej wiecie, jak wzruszałam się widząc w drzwiach każdą z Was. Bardzo dziękuję, że zdecydowałyście się spędzić ten sobotni dzień w gronie zbieraczy naparstków! Bez Was nic by się nie udało!Nasze spotkanie reklamował okolicznościowy plakat, a obradowałyśmy bazując na zaproponowanej przeze mnie agendzie, według której przygotowałam tematyczne slajdy. Spotkanie rozpoczęłyśmy kawą, herbatą, ciachem, co tam kto sobie nazamawiał, na słonecznym patio. Tam również odbyła się późniejsza przerwa obiadowa.Nasze naparstkowe obrady odbyły się w zacisznej "dolnej sali". Jako, że było to pierwsze spotkanie, rozmawiałyśmy o wszystkim i tak też pomyślana była agenda. Na początek, poprosiłam każdą z Uczestniczek o powiedzeniu kilku słów o sobie i swojej kolekcji.

W kolejnych punktach było o:
  • sposobach przechowywania i katalogowania naparstków,
  • tym czy, i w jaki sposób, prezentujemy zbiory w Internecie,
  • tym jakimi informacjami się dzielimy i jakich poszukujemy, 
  • wymiankach i zakupach,
  • tym skąd czerpiemy naparstkową wiedzę i gdzie poszukujemy nowych okazów.Atmosfera była fantastyczna! Rzeczywiście, tak jak napisała jedna z Koleżanek, nikt stojący z boku nie uwierzyłby, że widziałyśmy się po raz pierwszy. Towarzyszyły nam także osoby nie zbierające naparstków, ale kibicujące na co dzień naszej pasji: Mężowie, Córki i Koleżanka. Myślę, że również dzięki temu, udało nam się stworzyć domową, niemalże rodzinną atmosferę. Bardzo Wam wszystkim dziękuję!

Od przemiłych Uczestniczek zjazdu dostałam moc prezentów! Poniżej możecie zerknąć ileż tego się nazbierało: przepiękna ceramika bolesławiecka, oczywiście od niezawodnej Jadzi, cudne kurki wypełnione lawendą od Joasi, naparstek od Iwonki i skarby od Beaty, w tym woreczek z wyhaftowaną pierwszą literą mojego imienia i oczywiście naparstek, a na zdjęciu po prawej Lucyna pozuje ze swoją podobizną wyhaftowaną przez Beatkę.


Dziękuję wszystkim Uczestnikom, Klubokawiarni Jaś i Małgosia, Michałowi Zielińskiemu za wspaniałą oprawę graficzną całego wydarzenia oraz mojemu kochanemu Mężowi za wszystko. Mam nadzieję, że zobaczymy się w przyszłym roku!


Specjalne podziękowania, w imieniu wszystkich Uczestników, kieruję do naszych zagranicznych Koleżanek-Kolekcjonerek: Sue Gowan z Australii, Aleny Dumchevy z Rosji oraz Elsy Gaydee Giampaoli z Argentyny!

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie Mojej Kolekcji Naparstków! Zapraszam!

*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Monday, March 26, 2018

Oblicza świętych na naparstkach

Jakiś czas temu zamówiłam, spośród propozycji rosyjskiej artystki Tatiany Maksakowej (Татьяна Максакова), cztery naparstki. Wybrałam, preferowaną przeze mnie metodą, czyli "co się komu podoba".


Jestem absolutnie zachwycona precyzją wykonania zdobień. Na żywo robią oszałamiające wrażenie. Aż trudno uwierzyć, że to rękodzieło!


Przód naparstków zdobią wizerunki świętych. Z tyłu każdego znajduje się krzyż prawosławny i złote ornamenty.


Naparstki Tatiany możecie z bliska i z każdej strony obejrzeć na stronie mojej kolekcji w zakładce Rosja. Zapraszam do odwiedzania i komentowania.

http://naparstek.com.pl
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.
Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com