Wednesday, October 23, 2019

Malarze Royal Worcester

Jak wiecie mam słabość do ręcznie malowanych naparstków brytyjskiej wytwórni Royal Worcester. Zerkając na stronę Sue Gowan - Thimbleselect of Australia - staram się datować swoje okazy i zdobywać egzemplarze dekorowane przez artystów, których nie mam jeszcze w swoim zbiorze.


W ostatnich dniach przyleciały do mnie kolejne eksponaty. Trzy ozdobione są ptasimi motywami, dwa owocowymi, a jeden kwiatowym. Bardzo lubię przyglądać się jak różnie poszczególni artyści przedstawiają te same tematy.


Polowanie na "Royal Worcestery" nieustająco trwa. Marzą mi się szczególnie te bardziej wiekowe naparstki. Moje pochodzą głównie z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.


Wszystkie ręcznie malowane naparstki Royal Worcester znajdziecie na stronie mojej kolekcji w zakładce Wielka Brytania, ale także w odpowiednim katalogu Royal Worcester - ręcznie malowane naparstki w sekcji Serie naparstków - Inne serie. W tytułach zapisuję kto jest autorem/autorką zdobienia. Przy każdym okazie, w polu "datowany na" znajduje się informacja o okresie aktywności danego artysty, czyli czasu w jakim powstał dany egzemplarz. Gorąco zapraszam do oglądania i komentowania.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Sunday, October 13, 2019

Kompas

Dzisiaj mam do zaprezentowania wyjątkowy okaz, a mianowicie kompas w formie naparstka. Bardzo lubię takie naparstki - nie-naparstki (jak np. naparstki "głowy") albo te posiadające jakąś dodatkową funkcję (są np. nawlekacze do nici - takiego jeszcze nie mam, albo temperówki). Myślę, że z kolekcjonerskiego punktu widzenia są to po prostu ciekawe gadżety. Chociaż oczywiście ktoś mógłby dyskutować, no bo czy to jeszcze w ogóle naparstek? Z drugiej jednak strony, znakomitą większość mojej kolekcji stanowią egzemplarze, które straciły swą użytkową funkcję. Większość wykonana jest z porcelany czy ceramiki, zatem szkoda by było niszczyć igłą ich delikatne powierzchnie.


Sam naparstek powstał dla upamiętnienia przybycia pierwszych angielskich osadników do Australii w roku 1788 na statku "Young Endeavour". Stąd zapewne wierzch naparstka zdobi kompas, czyli nieodzowny sprzęt do nawigacji morskiej. Myślałam, że to jedynie atrapa, ale kiedy dotarł okazało się, że jak najbardziej można go używać.


Zapraszam Was do zakładki Wielka Brytania na stronie mojej kolekcji, gdzie znajdziecie ten wyjątkowy okaz. Zachęcam do oceniania poszczególnych naparstków :) A Wy, co sądzicie o takich naparstkach - nie-naparstkach?

naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Sunday, October 06, 2019

Biblioteka "Pod Złotym Naparstkiem"

Dzisiaj historia wyjątkowa, osobista, bardzo dla mnie wzruszająca i sprawiająca, że serce rośnie! Nie dalej jak trzy miesiące temu, przez panel kontaktowy na mojej stronie, otrzymałam wiadomość od Dyrektora Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie, Pani Krystyny Wójtowicz.

Pani Dyrektor napisała, że trwa remont filii Biblioteki mieszczącej się w Pasztowej Woli. W nawiązaniu do dawnej nazwy miejscowości - Parstowa Wola (wg Słownika etymologicznego języka polskiego: parst, ‘palec’, p. naparstek i pierścień; dalej nazwa rośliny, pięćperst, pięćpierst, pięciparcica 1472 r., ‘pentaphilon’), narodził się pomysł nadania placówce nazwy Biblioteki "Pod Złotym Naparstkiem".


Możecie sobie wyobrazić, jaka była moja reakcja. W odpowiedzi na prośbę o wsparcie w zapoczątkowaniu kolekcji naparstków, z wielką przyjemnością przesłałam do Pasztowej Woli "pakiet startowy" i oczywiście zadeklarowałam chęć odwiedzenia placówki w dniu otwarcia.



I stało się! W ubiegły czwartek, 3 października, wybraliśmy się z Mężem na uroczyste otwarcie filii bibliotecznej w Pasztowej Woli po remoncie. Bardzo dziękujemy za zaproszenie, przemiłe przyjęcie pośród wielu znakomitych gości, którzy przyczynili się do sukcesu całego przedsięwzięcia i za onieśmielające uwiecznienie mojego skromnego wkładu.



Kilka zdjęć z uroczystości zamieściłam na stronie kolekcji w zakładce Wydarzenia. Relację znajdziecie między innymi na stronie Instytutu Książki, a więcej fotografii na profilu Bilbioteki na Facebooku.

Jeśli macie ochotę także możecie przyczynić się do powiększenia kolekcji naparstków Biblioteki "Pod Złotym Naparstkiem"! Gorąco zachęcam do kontaktu poprzez stronę bądź Facebooka Biblioteki.

Mam nadzieję, że z nowymi kolekcjonerami z Pasztowej Woli zobaczymy się na kolejnym spotkaniu kolekcjonerów naparstków :)

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.
Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com