Wednesday, February 10, 2010

Český Porcelán Dubí - Czechy

Český Porcelán Dubí ufundowana została w roku 1864 przez Antona Tschinkela. Początkowo wytwarzano tam majoliki (majolika jest to pokryta nieprzezroczystą polewą cynowo-ołowiową o bogatej kolorystyce ceramika), a od roku 1874 rozpoczęła się tam również produkcja porcelany.

W roku 1885 fabrykę kupił właściciel niemieckiej firmy C Teichart i wówczas rozpoczęto produkcję porcelany podobną do tej prowadzonej w wytwórni Meissen w Niemczech. Używano wzorów zaczerpniętych z miśnieńskiej tradycji. Dubí była pierwszą fabryką produkującą porcelanę z tak zwanym "wzorem cebulowym" na terenie Czech.


W roku 1895 fabrykę przejął Bernard Bloch z B Bloch & Co i w 1920 zmieniła ona nazwę na Eichwald Porcelain and Stove Factory Bloch & Co.

W 1939 roku Naziści skonfiskowali fabrykę i sprzedali ją (Dr H Widera & Co of Thuringia - Niemcy). Do roku 1945 wytwórnia funkcjonowała pod nazwą Eichwald Porcelain and Stove Factory Widera & Co.

Fabryka wróciła do rąk czeskich w roku 1947 i wraz z Royal Dux i Count Thun została włączona do Duchovský Porcelán. Wytwórnie te nadal posługiwały się jednak sygnaturami podobnymi do tych wcześniejszych, sprzed połączenia. W roku 1958 Duchovský Porcelán włączona została do Karlovarský Porcelán.


U schyłku lat sześćdziesiątych polityka wytwórni koncentrowała się przede wszystkim na modernizacji procesu produkcyjnego, co w konsekwencji miało prowadzić do uproszczenia produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu jej efektywności.Postawiono także na tworzenie optymalnych warunków pracy oraz wdrażanie technologii przyjaznych dla środowiska.

W roku 1991 wytwórnia została sprywatyzowana i zaczęła funkcjonować pod nazwą Český porcelán Dubí. W roku 1997 fabryka stała się głównym akcjonariuszem Porcelánová Manufaktura Royal Dux Bohemia (Duchov).

W moich zbiorach posiadam trzy naparstki manufaktury Český porcelán Dubí o tradycyjnym "wzorze cebulowym". Dwa z nich sygnowane są koroną i literką D z napisem Czechoslovakia, jeden pochodzi już z czasu po połączeniu Czech i Słowacji, a na sygnaturze widnieje tylko litera D i korona (po roku 1993).


Starsze naparstki moi rodzice kupili podczas swojej wakacyjnej wyprawy na Słowację. I tu ciekawostka. Otóż, każdy z naparstków czechosłowackich kupili za cenę około dwukrotnie niższą niż ten czeski. Powód? Sprzedawca spojrzał zdziwiony, po tym jak rodzice wyrazili chęć zakupienia staroci i poinformował, że nie ma na składzie niestety okazów z aktualnej produkcji, stąd ta promocja. Urocze.

Do napisania tego artykułu wykorzystałam informacje ze strony wytwórni Český porcelán Dubí oraz strony Ginni o czeskiej i czechosłowackiej porcelanie.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów ani zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

0 comments:

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com