Wednesday, January 23, 2013

Fine bone china, czyli o najwytworniejszej porcelanie

Według słownika angielsko-polskiego słowo fine oznacza: ładny, szlachetny, delikatny, subtelny, wytworny.

Fine bone china uważana jest za najszlachetniejszą odmianę porcelany. Wykorzystywana jest do produkcji zastaw stołowych, ale tworzy się z niej również rozmaite bibeloty, także cieszy zarówno wybrednych kolekcjonerów, jak i dostarcza przyjemności w codziennym użytkowaniu.

Recepturę fine bone china sporządził u schyłku VIII wieku Josiah Spode I i dokonał tym samym jednego z najbardziej znaczących odkryć w historii porcelany. Do sporządzenia mieszanki wykorzystał, stosowaną już od czasów średniowiecza, kość wołu. Spode zrealizował swoje marzenie o wykreowaniu najbielszej, najlepiej przepuszczającej światło, najmocniejszej i najbardziej rezonującej porcelany.

Poniżej prezentuję dzieło wytwórni Spode – jeden z naparstków tej manufaktury, który jest ozdobą mojej kolekcji (sygnowany: Fine Bone China).Bone china jest mieszanką glinki porcelanowej oraz kornwalijskiego kamienia z 45-50% kalcynowanej kości.

Filiżanka wytwórni Royal Albert

Filiżanka wytwórni Wedgwood

Fine bone china jest niezwykle lekka i delikatna. Jest dzisiaj głównym sposobem wytwarzania porcelany i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród użytkowników, jak i wśród kolekcjonerów.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia naparstka oraz sygnatury, wykorzystane w tym artykule są moją własnością. Do napisania artykułu wykorzystałam informacje oraz zdjęcia ze strony Spode.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

1 comments:

tülin said...

Mono colour, very cute :)

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com