Friday, January 17, 2014

Agatowe naparstki z wyspy Jersey i tajemnicza receptura

W ostatnim czasie do kolekcji dołączyły cztery naparstki wykonane z agatu. Są to gładkie okazy (bez obrazków czy napisów) w różnych kolorach. Kilka dni temu pokazywałam już podobne skarby z wizerunkami członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Tym razem, udało mi się odnaleźć w sieci takie bez zdobień, a jedynie z charakterystycznymi złotymi obręczami.

Pomyślałam, że warto byłoby napisać kilka słów o agatowych naparstkach...


Jak możemy wyczytać z sygnatury, te wyjątkowe przedmioty pochodzą z pracowni Bouchet (dokładnie: Bouchet Agateware Pottery) z brytyjskiej wyspy Jersey i są "wyrobami agatowymi".

Zacznę może od końca, otóż na stronie BBC News znalazłam informację z 30 marca 2011 roku, że będąca niezwykłą atrakcją turystyczną, manufaktura zaprzestała działalności po 44 latach. Nie można już zobaczyć firmowej strony internetowej, jaka znajdowała się pod adresem http://www.agateware.co.uk/.


Z informacji, jakie udało mi się odnaleźć w sieci, dowiedziałam się, że Tony Bouchet wycofał się z działalności i zamknął pracownię, niszcząc jednocześnie sekretną recepturę, wszystkie formy, mieszanki i jakiekolwiek dane na temat stworzonej technologii.

Tony dołączył do rodzinnego biznesu w roku 1965 i zaczął eksperymentować z tlenkami metali oraz białą gliną. Celem było stworzenie ceramiki do złudzenia przypominającej naturalny kamień - agat.


Mimo, że otoczenie branżowe wątpiło w powodzenie badań Boucheta, w 1984 roku udało się wyprodukować pierwszy naparstek ze stworzonej tajemniczej mieszanki. Wynalazek okazał się ogromnym sukcesem. Prace wytwórni Bouchet zaczęły znakomicie sprzedawać się na całym świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Nawet Sir John Wedgwood wybrał się w odwiedziny do Boucheta, aby spotkać się z nim i wyznać, że wytwórni Wedgwood od 300 lat nie udało się osiągnąć efektu, który zdołał wymyślić twórca z wyspy. Obecnie, rodzina Wedgwood kolekcjonuje prace manufaktury Bouchet Agateware Pottery.


O tym, że naparstki z wyspy Jersey nie są wykonane z kamienia dowiedziałam się dzisiaj przy okazji poszukiwania informacji o tej niesamowitej pracowni. Także czeka mnie teraz jeszcze praca polegająca na poprawieniu danych na stronie Mojej Kolekcji Naparstków!

Za to kocham moje hobby! Nieustająco jestem sobie takim małym odkrywcą :)


naparstek.com.pl/
*  *  *
Do napisania artykułu wykorzystałam informacje ze stron: Genuine Jersey oraz BBC News. Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

7 comments:

Amélia said...

truly magnificient!
Kiss

mallaneska said...

Naparstki piękne :)
a Ty Agnieszko jesteś skarbnica wiedzy na ich temat.
Byłam przekonana że te naparstki są z agatu , a tu zoonk :)
pozdrawiam

Elisabete said...

So precious!!!
Goog sunday

Agnieszka said...

Thank you for visiting my blog and your comments!

Mallanesko, całe szczęście, że coś mnie podkusiło, żeby poszukać informacji na temat tej pracowni. Przez myśl by mi nie przeszło, że to nie agat! i jeszcze taka ciekawa historia... :)

Renka said...

Ciekawe informacje a naparstki przepiękne.
Pozdrawiam :)

izachica111 said...

Szkoda że zamknięto zakład -a może ktoś się kiedyś znajdzie kto odkupi patent ?

Agnieszka said...

Tylko chyba kłopot teraz polega też na tym, że Pan Tony wszystko poniszczył i nie ma żadnych receptur...

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com