Monday, January 20, 2014

Ćmielów - Polska

Zacznę może od tego, że obecnie na rynku funkcjonują niejako dwie manufaktury zwane potocznie "Ćmielów", mianowicie Zakłady Porcelany Ćmielów oraz Fabryka Porcelany AS Ćmielów. Dodatkowo, jako ciekawostkę dodam, że od roku 2013 spółki Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. z o.o. oraz Porcelana „Chodzież” S.A. funkcjonują pod wspólnym szyldem jako firma Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.

obrazek znaleziony na: http://www.porcelana-cmielow.pl/

Początki istnienia ćmielowskiej fabryki sięgają 1790 roku. Pierwszą, prymitywną manufakturę założył garncarz Wojtas. Skupił on wokół siebie miejscowych garncarzy i wówczas rozpoczęto produkcję glinianych garnków i fajansów. Właściciele fabryki zmieniali się, wśród nich wymienić należy hrabiego Małachowskiego oraz rodzinę Druckich – Lubeckich. Zaś wśród artystów pracujących dla firmy znaleźć można między innymi nazwiska takie jak Wincenty Potacki – polski artysta plastyk oraz Stanisław Thiele – zajmujący się tworzeniem ceramiki. Obecnie, Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. kultywują tradycje dawnego "Ćmielowa". Wśród ćmielowskiej oferty odnajdziemy porcelanowe serwisy, galanterię użytkową, figuralną, a także kufle do piwa.

Z trudem, a właściwie dzięki kompletnemu przypadkowi, do mojej kolekcji dołączyły ćmielowskie naparstki, ale pochodzące z przywołanej na początku Fabryki Porcelany AS Ćmielów. W internecie nie udało mi się odnaleźć ani słowa o ich istnieniu. Zakupu, podczas wakacyjnych podróży, dokonali moi Rodzice wraz z Dziadkiem w sklepie firmowym AS Ćmielów.


A zatem, w kolekcji mam cztery naparstki sygnowane znakiem "AS ĆMIELÓW", wykonane oczywiście z porcelany. Są emaliowane farbami w jednym kolorze (czerwonym bądź niebieskim) i zdobione złotymi wzorami. Każdy jest sygnowany i numerowany i wszystkie mają podobny (duży!) rozmiar: wysokość około 3,1 cm oraz średnicę około 2,7 cm.

 

Jak możemy dowiedzieć się ze strony Fabryki Porcelany AS Ćmielów, manufaktura kultywuje przedwojenne tradycje wytwórni Świt w Ćmielowie, o której informacji - póki co - nie udało mi się odnaleźć. To stąd pochodzą charakterystyczne figurki, zaprojektowane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Od 2005 roku na terenie fabryki działa Żywe Muzeum Porcelany, gdzie można przyjrzeć się między innymi procesowi tworzenia ćmielowskich cudeniek. Także, na mapie planowanych naparstkowych podróży dorysowuję sobie kolejny cel.

P.S. W swoim zbiorze mam też "coś", co pewnie naparstkiem tak naprawdę nie jest, ale z kształtu znakomicie by się dawało, a sygnowane jest ćmielowskim znakiem.


http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Do napisania artykułu wykorzystałam informacje ze stron: Zakładów Porcelany Ćmielów oraz Fabryki Porcelany AS Ćmielów.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

3 comments:

Amélia said...

Wonderful thimbles!
Kiss

Elisabete said...

Wonderful!!!
Grettings

izachica111 said...

Faktycznie Ćmielów i Chodzież to znane rodzime marki produkujące porcelanę stołową i nie tylko. Ćmielów wyprodukował naparstki a Chodzież - chyba nie? Zapytam rodzinkę z Chdzieży.

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com