Thursday, January 23, 2014

Jedna z najstarszych polskich firm - Ćmielów | One of the oldest Polish companies - Ćmielów

Miało dzisiaj nie być wpisu, ale nadarzyła się okazja w związku z pojawieniem się na stronie głównej Onetu zestawienia najstarszych polskich firm. Znaleźć w nim można między innymi, opisywaną przeze mnie w tym tygodniu, wytwórnię porcelany w Ćmielowie.

O plasującej się na siódmym miejscu w rankingu Onetu manufakturze, zamieszczona została następująca notka:

W roku 1790 garncarz nazwiskiem Wojtas założył w Ćmielowie manufakturę wytwarzającą gliniane garnki i fajans. To był początek sławnej Fabryki Porcelany, która działa nieprzerwanie do dziś. Połączona w ubiegłym roku z podobną fabryką z Chodzieży (też z tradycjami - założoną w roku 1852), jest obecnie największym producentem porcelany stołowej w Europie.

Koneserzy rozpoznają na pierwszy rzut oka porcelanę z Ćmielowa – delikatną, finezyjną, ręcznie malowaną. Firma słynie z historycznych kolekcji, które trafiają na królewskie dwory, do siedzib głów państw i innych VIP-ów na całym świecie. Tradycyjne serwisy obiadowe nie zmieniły się od dziesięcioleci, ale pod marką Ćmielów Design Studio oferuje się nowoczesne wzornictwo.

Źródło: Onet.pl

*  *  *

In 1790 the Polish potter, Wojas founded a manufacture of earthenware in Ćmielów. This was the beginning of the famous porcelain factory which has been running continuously until today. In 2013 a similar manufacture in Chodzież (also with a long tradition - founded in 1852) was merged with Ćmielów factory. Currently it is the largest manufacturer of porcelain tableware in Europe.
Connoisseurs will recognize porcelain from Ćmielów at first glance - delicate, finesse, hand-painted.  The company is known for its historical collections that decorate the royal mansion, the residences of heads of states and other VIPs around the world. Traditional dinner sets have not changed for decades, however, the Ćmielów Design Studio offers a modern design.
 
References: Onet.pl

2 comments:

Danusia said...

Aga, jak Ty zdobywasz te naparstki.
Ja pisałam nawet do fabryki w Bolesławcu i odpowiedzieli mi, że nie robią.W mojej miejscowości nawet na jarmarkach staroci, naparstków nigdy nie spotkałam.
Pozdrawiam:)

Agnieszka said...

Danusiu, z jednej strony jestem zaskoczona, z drugiej na przykład "Ćmielów" mi w ogóle nie odpisał, kiedy się do nich odzywałam - chciałam podpytać po paru latach, czy mają może jakieś inne wzory niż te, które dostałam w prezencie od Rodziny.

Naparstki Bolesławca znajdziesz np. na Allegro albo w sklepie www.lim-kram.pl Trafiają się też w sklepach "Cepelii" na przykład albo firmowych Bolesławca. Najbardziej dziwi i ciekawi mnie, że napisali Ci, że ich nie produkują... a to nowa zagadka do rozwikłania :)

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com