Od kilku lat widywałam ten zestaw w sieci i nareszcie udało mi się go zakupić! Zamknięty w pięknym pudełeczku komplet metalowych naparstków prezentuje proces powstawania emalii komórkowej.
Zestaw składa się z sześciu naparstków. Ułożone są w kolejności i przedstawiają poszczególne etapy prowadzące do powstania przepięknego, kolorowego naparstka.
Pierwszy naparstek to miedziana baza, która stanowiła będzie podstawę do wykonania przedmiotu. Najczęściej stosuje się miedź bądź złoto, czyli metale o wyższej temperaturze topnienia niż temperatura topnienia emalii. W miejscu, w którym będzie zdobienie przygotowane zostało specjalne zagłębienie.
Kolejnym etapem jest przylutowanie cieniutkich blaszek, które będą stelażem do wypełniania różnokolorowymi barwnikami i w końcowym etapie pozostaną widoczne jako kontury obrazka.
Kolorowe barwniki są mielone w moździerzach i rozcieńczane tragakantem (gumą tragakantową), czyli substancją pochodzącą z pnia lub gałęzi roślin z gatunków Astragalus i Astracantha. Następnie kolorowymi substancjami wypełnia się poszczególne komórki, a po wyschnięciu wypala w piecu.
Kolorowa emalia, w związku z zachodzącymi procesami chemicznymi, po wypaleniu opada, więc proces wypalania jest powtarzany do momentu całkowitego wypełnienia komórek.
Efekt końcowy można podziwiać na szóstym naparstku z mojego nowego puzdereczka.
Dziękuję bardzo za Wasze wszystkie komentarze. Wielokrotnie pojawia się w nich pytanie o to, skąd przybywają okazy do mojej kolekcji, gdzie je zdobywam. Zestaw, który prezentuje dzisiaj kupiłam na aukcji internetowej i to jest właśnie główne źródło rozrastania się kolekcji. Wyszukuję egzemplarze zarówno na polskich aukcjach na Allegro, jak i zagranicznych serwisu eBay. Jeśli chodzi o naparstki rosyjskie, o które pytaliście w poprzednim wpisie, to pochodzą głównie z wymian z Aleną albo również z aukcji internetowych. Te poszukiwania to jeden z elementów naparstkowego hobby, który bardzo lubię i który daje mi dużą satysfakcję. Życzę sukcesów w Waszych poszukiwaniach!
* * *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.
17 comments:
Piękne są te naparstki! Zamówiłam sobie ostatnio dwa takie :) I chyba od stycznia rozpocznę na blogu serię naparstkową :)
Super Aniu! Czekam z niecierpliwością i myślę, że nie tylko ja :)
Amazing thimbles!!!
Kiss
Piękny zestaw jeszcze takiego nie widziałam:)
Cloisonne lubię od zawsze :) czy to biżuteria czy drobne przedmioty użytkowe. Ale dopiero na tych naparstkach widać jaki ogrom pracy wymaga ta technika. Piękny zestaw!
Fantásticos estes dedais.
Um abraço e continuação de uma boa semana.
Wspaniały zestaw.
Çok değerli yüksükler.
Sevgiler.
Simplemente hermosos
Besos
Ja za cloisenne'ami nie przepadam, ale taki zestawik z checia bym przygarnela do swojej kolekcji. Dziekuje za kolejna , naparstkowa lekcje. Buziaki
Какой замечательный набор!!!
Весь процесс изготовления!!!
Как серьёзно ты подходишь к коллекционированию!!!Молодец))
Świetny zestaw, świetny post!
Już wiem, jak takie naparstki powstają :)
Pozdrawiam :)
They are all beautiful!
If you are interested in thimbles of Portugal, send your address to my email.
(amelia.agapito@gmail.com).
I will be happy to offer you. Kisses
rzeczywiście niezłe cudeńko upolowałaś... wreszcie wiem jak robi się te cudne naparstki.
I love the details, and they are all beautiful! :)
Super opisałaś...Cudny zestaw....Pozdrawiam pa....
Piękne okazy i ciekawie opisałaś proces powstawania naparstka
Post a Comment
Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.