Nie od dziś wiadomo, że nie to ładne, co ładne, lecz to, co się komu podoba. W zależności od czasu i miejsca powstania, na całym świecie znajdziemy naparstki wykonane z rozmaitych materiałów, takie, tworzone z myślą o ich tradycyjnym przeznaczeniu - jako narzędzia do szycia czy wyszywania, te typowo kolekcjonerskie, zupełnie bezużyteczne oraz te całkiem już przyboru do szycia nieprzypominające.
Tworząc swoją kolekcję, nie musisz kierować się wartością materialną czy nawet walorami estetycznymi. Istnieją oczywiście pewne kanony naparstkowego piękna, które wyznaczają chociażby kolekcje Thimble Collectors Club czy The World's Greatest Porcelain Houses. Jednak, tylko od Ciebie zależy, co chciałbyś włączyć do swojej kolekcji. Możesz stworzyć piękny zbiór, nie wydając majątku na poszczególne okazy. Wiele radości dostarczyć może także wyszukiwanie cenniejszych pozycji w okazyjnych cenach.
Wracając do tematu, naparstki to nie tylko przybory wykonane z metalu czy plastiku, o tradycyjnym kształcie przypominającym koniuszek palca. Swoją kolekcję możesz także tworzyć kierując się oryginalnością materiałów lub kształtów, a niekoniecznie praktycznym zastosowaniem.
Dla przykładu, ozdobne naparstki porcelanowe uważane są za wymysł typowo kolekcjonerski. Tymczasem, początkowo były one używana do szycia delikatnych tkanim, jak jedwab. Rzeczywiście, te współczesne okazy, ze względu na sposób zdobienia lub inkrustowanie (np. kryształami Swarovskiego), nie zachęcają do traktowania ich powierzchni igłą.
porcelanowy naparstek: Kwiat wiśni, Sutherland - Wielka Brytania (Anglia)
porcelanowy naparstek: Chaber, Franklin Porcelain - Stany Zjednoczone
Drewniane naparstki niewątpliwie nadają się do tradycyjnego używania. Nie mniej jednak, nie jest to na pewno wskazane dla tych ręcznie malowanych. Ostra igła z całą pewnością zniszczyłaby delikatną emalię pięknych rosyjskich okazów. Kolekcja różnokolorowych matrioszek czy bajkowych postaci na pewno zachwyci każde oko.
drewniany naparstek: Isle of Skye - Wielka Brytania (Szkocja)
drewniany naparstek: Malowane kwiaty - Rosja
Bardzo ładne, i z całą pewnością nadające się do krawieckich zmagań, są także chińskie naparstki zdobione emalią komórkową (cloisonne), a to dlatego, że bazę dla nich stanowią metalowe stelaże. Natrafić można zarówno na takie o typowym "naparstkowym" kształcie, jak i kolorowe ptaki, koty czy małpy.
naparstek z emalii komórkowej (cloisonne): Żółty ptaszek - Chiny
naparstek z emalii komórkowej (cloisonne): Kotek - Chiny
Jeśli chcesz wzbogacić swoją kolekcję o nadające się do tradycyjnego użytkowania naparstki wykonane z materiałów ciekawszych niż metal czy plastik, na pewno znajdziesz wiele oryginalnych propozycji z kamieni, kości czy pianki morskiej (meerschaum). Właściwie, wszystkie naparstki wykonane z twardych, ale niezbyt kruchych materiałów mogą posłużyć jako przybory krawieckie. Wygodniejsze w użyciu są te z lekko spłaszczonym wierzchem oraz z maleńkimi wgłębieniami pomagającymi w zatrzymaniu igły na powierzchni naparstka.
naparstek z zielonego żadu: Zielone rybki - Chiny
naparstek z kości wołu: Wielka ważka - Chiny
naparstek z pianki morskiej (meerschaum): Morska pianka z liściem - Turcja
Wśród typowo kolekcjonerskich naparstków znajdziemy te wykonane ze szkła, wikliny, materiału czy włóczki. Nawiązują one jedynie do tradycyjnego kształtu, jednak ze względu na właściwości materiałów (gładka, śliska powierzchnia, miękki materiał, który z łatwością przebije igła czy ażurowa konstrukcja naparstka), z jakich są wykonane, nie nadają się one do celów użytkowych.
szklane naparstki: Różowy, błękitny i niebieski - Czechy
naparstek z jedwabiu: Lilia wodna - Korea Południowa
wiklinowy naparstek: Wiklinowy - Wielka Brytania
koronkowy naparstek: Koronkowy biały 2 - Polska
Wybitnymi dziwolągami są, sprzedawane jako naparstki, "figurki z dziurką". One także mogą być fantastycznym obiektem kolekcjonerskim, chociaż formą absolutnie nie przypominają krawieckiego narzędzia. Większość z nich nie utrzyma się nawet na palcu. Wykonane z ceramiki, porcelany bądź nieglazurowanej porcelany, często ręcznie ozdabiane, nie budzą nawet skojarzeń z krawieckimi narzędziami, ale na pewno są wdzięcznym obiektem do stworzenia wyjątkowej kolekcji figurek-naparstków.
ceramiczny naparstek: Kubuś Puchatek, Lenox - Chiny
To, gdzie postawisz granicę w swojej kolekcji naparstków i czy w ogóle chcesz ją stawiać, które okazy uznasz jeszcze za naparstki, a których już nie, zależy tylko od Ciebie. Możesz stworzyć piękną kolekcję naparstków z rozmaitych metali albo tylko ze srebra, wyjątkowy zbiór porcelany lub kolorowy misz-masz, niekoniecznie sprawdzających się w roli naparstków, niewielkich "przedmiotów z dziurką". W końcu to Twoja kolekcja!
* * *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.