Friday, May 21, 2010

Niemiecka różnorodność

Niemcy postrzegani są jako osoby bardzo zasadnicze i "sztywne". Zgodnie z takowym rozumowaniem, nie możnaby się po nich spodziewać nazbyt wielkiego polotu artystycznego. Naparstki niemieckich twórców zdecydowanie wyprowadzają z błędu i ukazują projektantów jako jednych z najbardziej kreatywnych i oryginalnych na świecie.

Pozwolę sobie zacząć od jednego ze sztandarowych przykładów, a mianowicie od naparstka wytwórni Kaiser Porzellan. W mojej kolekcji mam pięć okazów tej manufaktury. Te najpiękniejsze dostałam w prezencie od dziadka. Poniżej możecie zobaczyć najbardziej znany wzór Kaisera, czyli utrzymaną w purpurowej kolorystyce wiejską scenkę (porcelanowy naparstek Wiejska scenka, Kaiser Porzellan - Niemcy). Wszystkie naparstki tej fabryki charakteryzują misterne wzory i idealnie biała porcelana. Wierzch zawsze wieńczy wypukły kwiatuszek.


Kolejnym przykładem jest naparstek o kwiatowym wzorze, z pojedynczą, pastelowo różową obwódką, wyprodukowany przez manufakturę Reutter (porcelanowy naparstek Fiołki i róże, Reutter - Niemcy). Widoczny na zdjęciu kształt naparstka jest wizytówką fabryki Reutter. Właśnie w ten sposób prezentuje się większość okazów tej manufaktury.


Niemieckie naparski charakteryzuje bogactwo wzornictwa, ale także form. Poniżej obejrzeć możecie kilka przykładów z mojego zbioru. Dwa pierwsze ozdobiono subtelnymi, kwiatowymi motywami w złotym kolorze. Oba mają zarówno ciekawy kształt, jak i kolor. Większość naparstków utrzymana jest w białej kolorystyce czystej porcelany i te najbardziej mnie urzekają, ale oczywiście w moim zbiorze nie mogłoby zabraknąć takich kolorowych cudeniek (porcelanowy naparstek Zielone stokrotki, Eminence Ludwig - Niemcy, porcelanowy naparstek Niebieskie stokrotki, Lindner Porzellan - Niemcy). 


W bogatej twórczości naszych zachodnich sąsiadów nie mogło oczywiście zabraknąć motywów zwierzęcych. Poniżej obejrzeć możecie piękną leśną scenkę na dość wysokim naparstku o ciekawym kształcie (porcelanowy naparstek Jeleń, Sophienthal - Niemcy) oraz okaz dla tej części globu dość nietypowy. Przypomina on bowiem wzorem i wykonaniem twórczość japońską, przede wszystkim ze względu na typowego dla tamtego regionu smoka. Jest to jeden z naparstków o najciekawszym kształcie w mojej kolekcji (porcelanowy naparstek Smok, Sherzer - Niemcy).


 

Kolejne okazy, które chciałabym Wam pokazać, to te z pięknymi motywami roślinnymi. Pierwszy z nich, to kultowa pozycja niemieckiej wytwórni Hutschenreuther (porcelanowy naparstek Niebieski wzór, Hutschenreuther - Niemcy). Jest to naparstek wykonany klasyczną techniką wzoru cebulowego, a zatem na bieluchnej porcelanie rozmieszczono prosty, ale jakże efektowny, niebieski ornament.


Kolejnym naparstkiem o pięknym wzorze kwiatowym jest duży, porcelanowy okaz z uroczym bukiecikiem na honorowym miejscu (porcelanowy naparstek Bukiet, Royal Franconia - Niemcy). Dodatkowym atutem jest niesamowicie połyskujący, złoty wierzch.


I ostatnim już kwiatowym cudeńkiem jest maleńki wytwór fabryki Classic Rose (porcelanowy naparstek Róże, Classic Rose - Niemcy). Uroku temu okazowi dodają właśnie te niewielkie gabaryty.


Na zakończenie pokażę dwa niemieckie naparstki, które uznałam za najciekawsze. Na pierwszym z nich widać szare kocięta (porcelanowy naparstek Koty, Martinroda - Niemcy). Naparstek utrzymany jest w kolorystyce pastelowych róży. Zestawienie wszystkich cech, to jest kolorystyki, wzoru, niewielkich rozmiarów, sprawia, że naparstek ten jest jednym z tych najbardziej uroczych na moich półkach.


Ostatnią, niezwykle oryginalną pozycją, jest duży, cieniowany naparstek przedstawiający pasące się owieczki ze swoim opiekunem (porcelanowy naparstek Pasterz, Gerold Porzellan - Niemcy). Zdobienia wykonane są w bardzo ciekawy sposób. Kontury owieczek nie zostały wypełnione farbą i prześwituje przez nie zielono-niebieskie tło. Bardzo ciekawe wykonanie i oryginalny wzór.


Myślę, że z powodzeniem udało mi się przełamać stereotypy o "topornej" niemieckiej naturze - przynajmniej w temacie naparstków. Ponad wszelką wątpliwość dzieła niemieckich twórców są jednymi z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych okazów w mojej kolekcji. Projektanci znakomicie łączą subtelne, misterne wzornictwo z perfekcyjnym - jak na Niemców przystało - wykonaniem.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów ani zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

1 comments:

luisa said...

Hi,I´m from Argentina.Your blog is adorable and your thimble too.I´d like the thimble pink!!!.Adios!!

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com