Tuesday, February 05, 2013

Richard Ginori - Włochy

Ślady obecności rodziny Ginori pośród szlacheckich rodów florenckich odnotowano po raz pierwszy w roku 1304. Jej członkowie należeli do The Art of Silk an Wool ("Sztuka Jedwabiu i Wełny"). Wśród członków The Art of Silk an Wool byli także przedstawiciele rządu oraz osoby duchowne.

W imponującym drzewie genealogicznym rodziny Ginori odnaleźć można niezwykle ważną personę, żyjącą w XVIII wieku i szerzej znaną z ufundowania jednej z najznamienitszych wytwórni porcelany we Włoszech. Mowa tu o Carlo Ginorim.

osłonka na doniczkę (zdjęcie znalezione na: http://www.dargate.com/)

Po wyprawie Marco Polo do Azji, w Europie rozpoczęła się moda na porcelanę. Marco Polo przywiózł ze sobą opowieści o porcelanowych cudach, o dziwnym i pięknym materiale, wręcz doskonałym. Wkrótce, porcelana stała się symbolem dobrobytu i prestiżu. Była wręcz obowiązkowa w posiadłościach wyższych sfer.

Richard Ginori (zdjęcie znalezione na: http://it.wikipedia.org/)

Carlo Ginori, znany ze swego uwielbienia dla nowości, a także eksperymentów z transformowaniem różnych materiałów pod wpływem ognia, swoje studia rozpoczął w Grand Duchy we Florencji w 1775 roku. To właśnie w swoim florenckim pałacu po raz pierwszy stworzył porcelanę. Zamówił odpowiedni piec do swojej willi w Doccia i ufundował tam najbardziej znaną włoską manufakturę porcelany.

Pod rządami Carlo Benedetto, wraz z przybyciem elektryczności, w fabryce pojawiły się nowatorskie rozwiązania technologiczne. Zainstalowano nowe piece i znacząco zwiększono wydajność produkcji.

23 lutego 1873 roku Giulio Richard założył w Mediolanie stowarzyszenie ceramiczne Richard. Zrzeszało ono fabryki porcelany w St. Cristoforo, Palosco i Sovere. Giulio Richard kupił manufakturę rodziny Palme w Pizie w roku 1887, a w 1896 przyłączył do swojej fabryki wytwórnię w Doccia i sześć, ufundowanych przez rodzinę Ginori, sklepów w Bolonii, Turynie, Rzymie i Neapolu.

elementy zastawy stołowej Italian fruits (zdjęcie znalezione na: http://www.michaelcfina.com/)

Manufaktura Richarda – Richard wprowadziła do swej produkcji wiele nowinek technologicznych. W celu zminimalizowania kosztów ręcznego zdobienia porcelany, zaczęto wykorzystywać specjalne litograficzne kalkomanie. Zbudowano nowe budynki i nowe piece. Zwiększono także produkcję izolatorów elektrycznych.

Na początku nowego stulecia stowarzyszenie ceramiczne Richard - Ginori zainicjowało nowatorską produkcję, w której przede wszystkim dało się zauważyć istotne zmiany w stylistyce. Nadal produkowane były klasyczne modele, ale w nieco odświeżonych wersjach, gdzie można było dostrzec wpływy Art Nouveau. W ostatnich latach zarządzania fabryką przez Richarda, rozpoczął się proces włączania nowych marek o silnych wpływach sztuki japońskiej. Już przed połączeniem wytwórni Richard z fabryką Tuscan, na obywającej się w 1894 roku w Turynie wystawie, zaprezentowano modele inspirowane Art Nouveau.

W 1856 roku w Laveno, nad brzegiem jeziora Major, w magazynie produkującej szkło Franzosini trzy osoby: Carnelli, Caspani oraz Revelli, założyły stowarzyszenie Ceramic Society CCR . W roku 1883 firma zmieniła nazwę na Italian Ceramic Society i już wkrótce stała się właścicielem kilku manufaktur produkujących porcelanę, ceramikę, produkty łazienkowe oraz materiały ogniotrwałe.

W roku 1970 największa część firmy Richard – Ginori została zakupiona przez instytucję finansową Development. W 1997 roku manufaktury w Doccia oraz w Laveno zaczęły przynosić większe zyski dzięki finansiście – doktorowi Carlowi Rinaldiniemu.

Gio Ponti (zdjęcie znalezione na: http://www.cassinausa.com/)

Niezwykle ważną osobą dla manufaktury Richard Ginori był, zmarły w 1979 roku, architekt, projektant, krytyk oraz ilustrator - Gio Ponti. W latach 1923-1930 był on dyrektorem artystycznym wytwórni. Zaprojektował i stworzył wiele porcelanowych arcydzieł, które produkowane są po dziś dzień. Okres twórczości Gio Pontiego był dla historii sztuki czasem rozkwitu Deco. Wszechstronna osobowość architekta pozwoliła na zbudowanie relacji pomiędzy sztuką a przemysłem i tworzeniu niepowtarzalnej porcelany poprzez połączenie tych dwóch odległych światów. Taki obraz manufaktury Richard Ginori do dziś znakomicie charakteryzuje aktywność fabryki.Najpopularniejszym wzorem włoskiej manufaktury Richard Ginori jest ten nazwany "Italian fruits" (włoskie owoce) – na tle bielutkiej porcelany rozmieszczono truskawki, śliwy i ich kwiaty. Wzór ten wykorzystywany jest do tworzenia wszystkich elementów zastawy stołowej, no i oczywiście w mojej kolekcji nie mogło zabraknąć naparstka o takim zdobieniu.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Do napisania artykułu wykorzystałam informacje ze stron: Richard Ginori, Cassinausa oraz Wikipedii.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

0 comments:

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com