Sunday, January 13, 2013

Thimble Collectors Club, czyli słów kilka o naparstku wylicytowanym na rzecz WOŚP

Na prośbę Pani Grażyny napiszę troszkę o licytowanym na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy naparstku. Aby nie umknęło o czym rozmawiamy, raz jeszcze zamieszczam fotografie naparstka o uroczej nazwie "Wiosenny ogród" ('Spring garden'). To maleństwo to niezwykle subtelny okaz z cieniutkiej, angielskiej porcelany. Bardzo charakterystyczna jest wierzchnia część naparstka, której nadano subtelny, wypukły kształt kwiatu. Jest dziełem manufaktury Sutherland, znakowany Chelsea Porcelain, a stworzony został dla Thimble Collectors Club (TCC) czyli Klubu Kolekcjonerów Naparstków.


TCC zajmował się promowaniem kolekcjonowania najlepszej porcelany znanych marek, ale także wyszukiwaniem doskonałych propozycji z nieznanych jeszcze fabryk. Zapisując się do klubu można było otrzymywać każdego miesiąca nowy, wyjątkowy naparstek. Według informacji, do jakich udało mi się dotrzeć, istniały co najmniej trzy oddziały klubu: w Anglii (w Chessington - oddział firmy MBI Inc., spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowanej w Stanach Zjednoczonych), Stanach Zjednoczonych (w Norwalk, Nonnecticut) oraz w Niemczech (Der Fingerhut-Sammler-Club).

Z informacji, jakie znalazłam w internecie, wynika, iż istnieje około 550 okazów tworzonych z myślą o klubach. Najprawdopodobniej dla poszczególnych klubów przygotowywane były różne naparstki. Dołączając do klubu otrzymywało się wcześniejsze propozycje, a nie okaz proponowany w danym roku. Działalność klubu amerykańskiego zawieszono w roku 1998 aż do roku 2008. Angielski klub natomiast zamknięto najprawdopodobniej w 2003 roku.


Cała historia jest niezwykle skomplikowana i bardzo tajemnicza, a to dlatego, że oryginalnie naparstki pakowane były w fabryczne pudełeczka i załączano do nich certyfikaty z opisami. Jeśli drogi naparstka i certyfikatu rozeszły się, nie ma właściwie żadnego sposobu na zweryfikowanie, dla którego klubu i w którym roku wykonany był dany okaz, chyba że na okazie - oprócz znaku danej wytwórni - znajduje się znak (sygnatura) odpowiedniego klubu, a nie zawsze tak jest.

Poza tym, przez lata manufaktury były przejmowane jedna przez drugą, zmieniały właścicieli, dziedziczyły, przejmowały, zmieniały nazwy, siedziby, sygnatury. Śledzenie tych historii jest bardzo ciekawe, ale także niezwykle trudne, czasem nie sposób dotrzeć do źródeł. Naparstki, jako bardzo małe formy, często znakowane są nieco inaczej, bardziej minimalistycznie niż filiżanki czy talerze, znaki pozbawiane są niektórych elementów, aby - prozaicznie - zmieścić się na niewielkiej powierzchni wewnątrz naparstka.


Prezentowany naparstek oznaczony jest sygnaturą Chelsea Porcelain, a zatem jest to jedna z wytwórni spod znaku porcelany Sutherland (podobnie jak Davenport, Bow, Dorset czy Fenton). Naparstek pochodzi z 1990 (klub angielski), bądź 1991 roku (klub amerykański).

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością. Do napisania artykułu wykorzystałam nieocenione informacje ze strony Thimble Select.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

1 comments:

Dedales de bilbao said...

Naparstek jest bardzo dobrze, gratulacje.
Pozdrawiam

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com