Monday, July 15, 2013

Kolekcjonowanie naparstków (część 5/9) - manufaktury, sygnatury, datowanie

Dla zbieraczy bardziej wymagających, którzy nie tylko chcą się otoczyć ładnymi przedmiotami, ale chcieliby także coś o nich wiedzieć, istnieje ogromne pole do poszukiwań i wiele możliwości pogłębiania wiedzy. Temat jest o tyle wdzięczny, że można dokonać wielu małych odkryć na własną rękę, ponieważ nie ma wielu opracowań dotyczących konkretnie naparstków, a nawet sygnatury na egzemplarzach porcelanowych potrafią się różnić od tych, jakie znajdziemy na większych porcelanowych formach, jak talerze czy misy. Przyczyna jest prozaiczna - zdecydowanie mniejsza powierzchnia do zagospodarowania.

sygnatura naparstka wytwórni Kitka - Bułgaria

 sygnatura naparstka wytwórni Lang Ebrach - Niemcy

Naparstki z metali szlachetnych oraz te porcelanowe z reguły są odpowiednio znakowane. Dlatego też, kiedy do Twoich rąk trafi nowy okaz, możesz przyjrzeć się czy posiada jakieś oznaczenia. W przypadku naparstków metalowych, z reguły znajdują się one na wierzchniej stronie przy rancie naparstka. Na naparstkach porcelanowych, szukaj sygnatury wewnątrz.

sygnatura naparstka wytwórni Noritake - Japonia

Naparstki wykonane z metali szlachetnych lub ich stopów są cechowane przez odpowiednie organy administracji probierniczej. Na takim naparstku możesz zatem znaleźć oznaczenie określające rodzaj i próbę metalu szlachetnego wyrażoną w częściach tysięcznych, informacje o tym, że wyrób składa się z kilku połączonych ze sobą części tego samego metalu lub części wykonanych z metali szlachetnych innych niż jego część zasadnicza, a także charakterystyczny znak potwierdzający ważność cech probierniczych danego kraju, zgodnie z obowiązującymi w danym czasie przepisami.

cechowany naparstek wytwórni Charles Horner - Wielka Brytania (Anglia)

cechowany naparstek wytwórni James Fenton - Wielka Brytania (Anglia)

Jeśli chodzi o naparstki porcelanowe, znak służy przede wszystkim do zidentyfikowania twórcy, to znaczy do określenia, w jakiej wytwórni powstał dany egzemplarz. Czasami na sygnaturze widnieje po prostu nazwa manufaktury, wówczas sprawa jest prosta. Elementem części znaków jest na przykład kraj pochodzenia, co zdecydowanie zawęża nam front poszukiwań. Czasem jednak jest to tylko monogram lub obrazek.

sygnatura naparstka wytwórni Lomonosov - Rosja
 sygnatura naparstka wytwórni Revol - Francja

sygnatura naparstka wytwórni Sitzendorfer Porzellanmanufaktur - Niemcy

Oczywiście, na pewno warto przyglądać się sygnaturom, tak po prostu, ze względu na ich piękne wzory, w których często pojawiają się delikatne, kwiatowe ornamenty, motywy zwierzęce czy monogramy zapisane ozdobną czcionką.

 sygnatura naparstka wytwórni Porcelaines Avignon - Francja

sygnatura naparstka wytwórni Don Pottery - Wielka Brytania

Jeśli sygnatura nie zawiera żadnych dokładniejszych informacji, jak nazwa wytwórni, kraj pochodzenia czy data, możesz skorzystać z pomocy stron internetowych z bazami znaków (np.: Strona poświęcona porcelanie i nie tylko) lub też fachowych opracowań książkowych (np.: "Leksykon porcelany europejskiej" - Ludwig Danckert, 2008 rok), które pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na Twoje pytania.

sygnatura naparstka wytwórni Chodov - Czechosłowacja

sygnatura naparstka wytwórni Epiag - Czechosłowacja

sygnatura naparstka wytwórni Krautheim - Zachodnie Niemcy

Na podstawie sygnatury możesz również podjąć się - często niełatwego - zadania oszacowania  wieku naparstka. W różnych okresach dana sygnatura może się różnić pewnymi detalami lub kolorem. Z pewnością możesz też z łatwością określić przedział czasowy powstania naparstków, na których widnieje kraj pochodzenia taki jak Czechosłowacja (1918-1938, 1945-1992) czy Zachodnie Niemcy (1949-1990). To naprawdę znakomita zabawa, która pozwoli Ci dowiedzieć się więcej o Twojej kolekcji!

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

0 comments:

Post a Comment

Bardzo dziękuję, że do mnie zaglądasz i zostawiasz kilka słów od siebie.
It's nice to see you return and leave your comments.

Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com