Friday, March 29, 2013

Oryginalna numeracja Royal Crown Derby

W 1986 roku wytwórnia Royal Crown Derby rozpoczęła produkcję zestawów porcelanowych naparstków, które prezentują dawne wzory z katalogów serwisów obiadowych Derby Porcelain. Pojawiły się zestawy jak na przykład The Derby Collection (Kolekcja Derby), The Historical Thimble Collection (Historyczna Kolekcja Naparstków), The Chatsworth Collection (Kolekcja Chatsworth), The Curator's Collection (Kolekcja Kuratorska).

porcelanowy naparstek: The Art Deco, Royal Crown Derby - Wielka Brytania, 1984 rok (kolekcja The Historical Thimble Collection)

porcelanowy naparstek: The Art Nouveau, Royal Crown Derby - Wielka Brytania, 1985 rok (kolekcja The Historical Thimble Collection)

porcelanowy naparstek: The Diamond, Royal Crown Derby - Wielka Brytania, 1992 rok (kolekcja The Historical Thimble Collection)

Zagadkowy jest sposób oznaczania poszczególnych naparstków. Większość oznaczana jest wewnątrz cyframi rzymskimi, co miało pomóc w zidentyfikowaniu przynależność do danego zestawu. Problemy pojawiły się jednak, kiedy okazało się, że na przykład dwa identyczne naparstki mają inny numer.

porcelanowy naparstek: The Moses Webster, Royal Crown Derby - Wielka Brytania, 1985 rok (kolekcja The Historical Thimble Collection)

porcelanowy naparstek: The Flower Sprig, Royal Crown Derby - Wielka Brytania, 1992 rok (kolekcja The Historical Thimble Collection)

W 1937 roku Royal Crown Derby wprowadziła specjalny system znakowania swoich produktów. I tak, naparstkom powstałym w 1937 roku nadano numer rzymski I i tak dalej dla kolejnych lat, więc jeśli produkt oznaczony został rzymskim L, czyli 50, należy dodać do roku 1937 liczbę 50, zatem data jego produkcji to rok 1987. Jest to naprawdę wyjątkowy sposób oznaczania, dzięki któremu można dokładnie określić, kiedy powstał dany okaz.

porcelanowy naparstek: The Billingley Roses, Royal Crown Derby - Wielka Brytania, 1992 rok (kolekcja The Historical Thimble Collection)

porcelanowy naparstek: The Moth, Royal Crown Derby - Wielka Brytania, 1989 rok (kolekcja The Historical Thimble Collection)

porcelanowy naparstek: The Purple Scroll, Royal Crown Derby - Wielka Brytania, 1992 rok (kolekcja The Historical Thimble Collection)

W roku 2000 fabryka zmieniła sposób oznaczania i w sygnaturach zaczęły pojawiać się po prostu rzeczywiste daty, jak na przykład MM dla roku 2000.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Thursday, March 28, 2013

Kilka nowych naparstków od Wedgwooda

Jednymi z moich ukochanych okazów są naparstki z kamionki stworzonej przez angielską wytwórnię Wedgwood. W ostatnim czasie do kolekcji przybyło pięć takich naparstków, które możecie podziwiać poniżej.



Dwa z nich przedstawiają twarz założyciela wytwórni - Josiaha Wedgwooda. Dwa kolejne zdobią wizerunki Maryi z Dzieciątkiem oraz składających dary Trzech Królów - okazy z 1989 roku. Na ostatnim naparstku możecie podziwiać oblicze Jana Pawła II.



Moje niewielkie jeszcze stadko naparstków Wedgwooda z kamionki liczy dziesięć okazów, z czego jak na razie upolowałam tylko jeden w kolorze innym niż tradycyjny jaspis.


Kamionka Wedgwood jest materiałem wyjątkowym na tle propozycji innych manufaktur. Recepturę tego materiału stworzono w tej właśnie fabryce i nigdzie więcej tego typu dzieła nie powstawały.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Thursday, March 21, 2013

Kolekcjonowanie naparstków (część 2/9) - niezwykła wartość małych przedmiotów

Naparstek, jako rzecz niewielka, jest bardzo wdzięcznym obiektem kolekcjonerskim. Szczególnie polecałabym rozpoczęcie takiej kolekcji osobom, którym marzy się zbieranie porcelany, a nie mają zbyt wiele miejsca na swoje zbiory. Istnieją całe serie - porównałabym je do serii znaczków - porcelanowych naparstków i już tylko one mogą być obiektem kolekcjonerskiego zainteresowania.

W takich właśnie zestawach tematycznych przodują Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W Wielkiej Brytanii znakomitym tematem jest monarchia. Okazjonalne naparstki tworzą na przykład takie wytwórnie jak Sutherland, Tony Bouchet czy Caverswall. Można zatem tworzyć piękne zbiory dokumentujące ważne momenty życia Królowej Elżbiety i zapewniam, że będą to kolekcje pokaźne i niezwykle barwne.

porcelanowy naparstek: Królowa Elżbieta, Caverswall - Wielka Brytania (Anglia)

naparstek z agatu: Królowa Elżbieta II, Tony Bouchet - Wielka Brytania

Wśród propozycji amerykańskiej manufaktury Franklin Porcelain znajdziesz kilka serii tematycznych, jak na przykład żony prezydentów Stanów Zjednoczonych (The First Ladies of the United States), małe zwierzęta WWF (Baby Animals of the World) czy też kwiaty Holandii (The flowers of Holland), liczą one odpowiednio 43, 25 i 12 naparstków. Same propozycje tej fabryki mogą być doskonałym pomysłem na oryginalną kolekcję.

porcelanowy naparstek: Tulipan, Franklin Porcelain - Stany Zjednoczone

porcelanowy naparstek: Niedźwiedź brunatny, Franklin PorcelainStany Zjednoczone

Na pewno zebranie takiej serii naparstków w dobrym stanie zwiększa wartość kolekcji. Oryginalny zestaw jest wart więcej niż pojedyncze naparstki. Z całą pewnością firmowe pudełka czy certyfikaty są cennym dodatkiem i w komplecie z naparstkami także wzbogacają kolekcję.

Łatwe do wyceny - przynajmniej w teorii - są naparstki wykonane z cennych kruszców czy kamieni. Wielu kolekcjonerów zbiera na przykład tylko naparstki metalowe, czyli takie, które nadają się do używania w tradycyjny sposób, w tym naparstki z metali szlachetnych. Istnieje wiele propozycji srebrnych czy posrebrzanych, ale to już hobby dla bardziej zamożnych zbieraczy, bo i ceny na aukcjach czy targach staroci osiągają zdecydowanie wyższe niż te ceramiczne czy porcelanowe.

posrebrzany naparstek: Stokrotki Dorcas, Charles Horner - Wielka Brytania (Anglia)

srebrny naparstek: 1899 James Fenton, James Fenton - Wielka Brytania (Anglia)

Niewątpliwie niezwykle wartościowe są także naparstki ręcznie malowane. Szczególnie wysokie ceny osiągają te powstałe w wytwórniach porcelany, które poza wartością wynikającą z faktu, iż jest to rękodzieło, mają dodatkowo markę. Jedne z najwyższych cen osiągają naparstki niemieckiej manufaktury Meissen Porzellan. Wyjątkowymi propozycjami mogą się poszczycić także między innymi Limoges (Francja) czy Herend (Węgry).

porcelanowy naparstek: Malowane kwiaty Limoges, Limoges - Francja

porcelanowy naparstek: Kwiaty Herend, Herend - Węgry

Jak na talent, jakiego wymagają od twórców, w bardzo przystępnych cenach - wręcz za przysłowiowe grosze - można kupić natomiast drewniane naparstki rosyjskie. To prawdziwe arcydzieła, często o bardzo rozbudowanych zdobieniach, jakich nie uświadczymy u najlepszych twórców porcelany.

 drewniany naparstek: Gęsi-łabędzie - Rosja

 drewniany naparstek: Beczułka różowa - Rosja

Zobaczyć na nich można na przykład scenki z bajek, zwierzęta czy widoczki. Obowiązkowe są oczywiście wszelkich rozmiarów i kolorów matrioszki (babuszki). Dużą popularnością cieszą się także postaci z naparstkowego teatru, które służyć mogą do odgrywania teatralnych scenek, w sam raz do dziecięcych zabaw.

drewniany naparstek: Sikorka - Rosja

drewniany naparstek: Carlson - Rosja

Możesz także wyznaczyć sobie cel w postaci zgromadzeniach wszystkich okazów Thimble Collectors Club. Jak wynika z moich obliczeń dla wszystkich klubów powstało w sumie niemal 550 naparstków z wielu krajów. Samo zebranie tego wszystkiego jest nie lada wyzwaniem!

porcelanowy naparstek: Motyl, Fukagawa - Japonia

Ja na przykład podeszłam do mojego zbieractwa w ten sposób, że zbieram wszystko, co mi się podoba. Oczywiście, z biegiem lat, gust mi się wyrobił. Przez te wszystkie lata pogłębiałam także wiedzę w naparstkowym temacie. Zrobiłam się dużo bardziej wybredna i kolekcja już nie rozrasta się tak szybko i aż tak chaotycznie. Chociaż, nieustająco się uczę i weryfikuję swoje wcześniejsze pomysły i znaleziska, uśmiecham się do każdej sztuki, choćby nie wiem jak z pozoru szkaradnej. Z kolekcji nic nie ubywa, bo to kawałeczek mnie z danego momentu tworzenia zbioru. Chcę, żeby było widać tę ewolucję.

Wartość konkretnego naparstka czy też całej kolekcji to rzecz względna. Tak, jak z każdym zbieraniem - monet, znaczków, autografów czy naparstków - tak naprawdę przedmioty te warte są tyle, ile są w stanie zapłacić za nie kolekcjonerzy. Dla osoby niewtajemniczonej takie "skarby" nie mają żadnej wartości. Im bardziej spersonalizujesz swoją kolekcję, nadasz jej niepowtarzalny charakter, określisz co i dlaczego zbierasz, co jest dla Ciebie ważne, tym większą wartość będzie ona miała dla Ciebie, ale przez to będziesz mógł także ciekawie opowiedzieć o niej innym, dzielić się i zarażać swoją pasją.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Tuesday, March 19, 2013

Kolekcjonowanie naparstków (część 1/9) - od czego zacząć?

Swój pierwszy naparstek dostałam od Taty w maju 2004 roku. Ze służbowej podróży - tak naprawdę przez brak pomysłu na prezent - Ojciec przywiózł mi porcelanowe cacko, dzieło wytwórni Hollohaza. Także, przez zupełny przypadek, rozpoczęłam bardzo poważnie, mianowicie naparstkiem ze znanej europejskiej wytwórni, wykonanym ze szlachetnej porcelany i sygnowanym.

porcelanowy naparstek: Kwiatek, Hollohaza - Węgry

Naparstek zajął honorowe miejsce na półce w moim pokoju. Niewielki kawałek porcelany stanął na ozdobnej, dzierganej serwetce i... tyle. Do sprawdzenia, czy może istnieje więcej takich ozdobnych naparstków zainspirowała mnie Mama. Także, niewątpliwie swoją wielką pasję zawdzięczam Rodzicom.

Internetowe poszukiwania wkrótce doprowadziły do znacznego powiększenia się kolekcji. Pod koniec 2005 roku miałam już prawie 400 naparstków. W późniejszych latach kolekcja rosła takimi "zrywami". Miesiącami potrafiło się nic nie dziać. Po czym przybywały jakieś mniejsze bądź większe pokłady nowości.

z aktorką Sylwią Gliwą podczas wystawy "Magazyn przedmiotów" (29-30 kwietnia 2006 roku)

Na dobry początek, nie potrzebujesz niczego nadzwyczajnego. Nie jest potrzebna żadna wiedza tajemna. Jednak, jeśli należysz do osób, które do wszystkiego podchodzą niezwykle poważnie i potrzebują merytorycznego podparcia w każdej dziedzinie - czy to będzie gotowanie, projektowanie przydomowego ogrodu czy planowanie wakacyjnej podróży - to oczywiście gorąco zachęcam do sięgnięcia po odpowiednią lekturę.

W tym celu, możesz zaopatrzyć się w książki napisane przez kolekcjonerów, opowiadające o ich doświadczeniach czy też albumy zawierające liczne zdjęcia naparstków. Kopalnią wiedzy mogą być też książki o porcelanie czy katalogi sygnatur. Przede wszystkim, polecam jednak szperanie w internecie. Tutaj znaleźć można wiele artykułów i blogów kolekcjonerskich. W dobie tłumacza Google język nie stanowi przeszkody. Tłumaczenia nie są superpoprawne, ale na pewno wystarczające, żeby zrozumieć autora.

okładki książek o tematyce kolekcjonerskiej

W swojej podróży możesz podążać za konkretną manufakturą, krajem czy kontynentem, za wydarzeniami historycznymi czy też za wybranym przez Ciebie tematem. Można zbierać naparstki z motywami roślinnymi, w określonym kolorze albo zdobione w określony sposób (na przykład "wzorem cebulowym"), z różnymi gatunkami zwierząt albo na przykład tylko z kotami. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich zainteresowań.

Ja na przykład, postanowiłam w ogóle się nie ograniczać. Początkowo, wyglądało to dosyć groźnie, bo właściwie łapałam wszystko, co znalazłam, ale kolekcjonerskiego bakcyla nie złapałam tak od razu.

Z własnego doświadczenia, proponuję Ci zabawowe podejście do nowego hobby. W końcu ma to być przyjemność. Wybieraj to, na co masz ochotę i sam wyznaczaj granice i określaj zasady swojego zbieractwa. Na pewno mogę Ci poradzić jedną, niespecjalnie wymagającą rzecz - zanotuj gdzieś sobie kilka informacji o swoim pierwszym naparstku. Zapisz skąd pochodzi, kiedy go kupiłeś lub dostałeś, ile kosztował, czy jest sygnowany, czy posiada pudełko bądź certyfikat, wszystko, co wydaje Ci się ważne. Jeśli pochłonie Cię naparstkowa pasja, będzie to pierwszy wpis w katalogu Twojej kolekcji.

http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Friday, March 15, 2013

Leśne zwierzęta (Royal Worcester)

Zestaw sześciu naparstków prezentujących leśne zwierzęta stworzony został w wytwórni Royal Worcester w końcówce lat siedemdziesiątych XX wieku. Na odwrocie każdy okaz ma gałązkę lubianej przez danego zwierzaka rośliny. Pojawiają się na przykład żołędzie i pszenica.

Udało mi się zgromadzić cały zestaw, który możecie podziwiać poniżej. Bohaterami naparstków są kolejno: tamias, jeleń, wiewiórka pospolita, mysz, amerykańska latająca wiewiórka oraz zając.







http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Zdjęcia, wykorzystane w tym artykule są moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Sunday, March 03, 2013

Wywiad z Sue Gowan oraz Kolekcja naparstków - zrób to sam

W ostatnich sześciu wpisach zaprezentowałam przetłumaczony przeze mnie wywiad z kolekcjonerką naparstków z Australii, Sue Gowan, który opublikowano w 2009 roku na portalu Collectors Weekly. Ze względu na to, że rozmowa jest dość długa, podzieliłam wywiad na sześć części i każdą opatrzyłam zdjęciami ze strony internetowej założonej prze Sue - Thimbleselect of Australia:

Część 1/6 - jak zaczęła się pasja Sue, jak rozrastała i zmieniała się kolekcja, o przeprowadzce do Australii i jej wpływie na kolekcję, słów kilka o stowarzyszeniach kolekcjonerów naparstków i innych zbieraczach;

Część 2/6 - najstarsze naparstki, o jakich wiemy, o tym, czy wciąż powstają nowe okazy, znani producenci naparstków;

Część 3/6 - historia australijskich naparstków, o znanych manufakturach, w których powstają także naparstki, więcej o wytwórcach i historii naparstków;

Część 4/6 - sposoby zdobienia, ciekawe formy naparstków, o sygnowaniu i oznaczaniu próbą;

Część 5/6 - najnowsze naparstkowe trendy, ręcznie malowane czy zdobione maszynowo, o seriach i naparstkach reklamowych;

Część 6/6 - o najbardziej poszukiwanych naparstkach, o puzderkach na naparstki, kilka rad dla początkujących zbieraczy, rozmiary naparstków.

W trakcie przygotowań jest opowieść w kilku odcinkach Kolekcja naparstków - zrób to sam, w której to podpowiem Wam, jak założyć własną kolekcję, gdzie poszukiwać okazów do swoich zbiorów, gdzie je przechowywać, jak poszerzać swoją naparstkową wiedzę i jak się nią dzielić. Czekajcie na nowe wpisy i pojawienie się na prawej belce takiego oto znaczka:


http://naparstek.com.pl/
*  *  *
Grafika, wykorzystana w tym artykule jest moją własnością.
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.

Saturday, March 02, 2013

Wywiad z kolekcjonerką naparstków Sue Gowan (część 6/6)

Rozmawiały: Maribeth Keane i Jessica Lewis

Collectors Weekly: Które naparstki są najbardziej pożądane przez kolekcjonerów, poszukiwane?

Gowan: Mam kilku znajomych, którzy mają bzika na punkcie swoich naparstków i większość z nich zbiera ręcznie malowane naparstki wytwórni Royal Worcester. Zaczęto je produkować w latach siedemdziesiątych XIX wieku i zaprzestano w 1986 roku, więc jest to sto lat naparstkowej tradycji. Popularne są także srebrne naparstki.

porcelanowy naparstek, Royal Worcester - Wielka Brytania (Anglia)

Collectors Weekly: Czy wszystkie naparstki wyposażone są w pudełeczka czy jest to coś specjalnego?

Gowan: Większość współczesnych naparstków porcelanowych posiada pudełeczka. Jeśli planujesz sprzedaż, zatrzymuj zawsze opakowanie.
Naparstki Dorcas zawsze przychodzą w pięknych puzderkach. To te z warstwą stali wewnątrz. To zupełnie nowy świat dla zbieraczy. Normą były małe kartonowe pudełeczka, ale jeśli spojrzysz na dół mojej strony w zakłace o wytwórni Royal Albert możesz zobaczyć wszystkie współczesne opakowania, jakie udało się wyśledzić.

pudełeczko, Royal Albert - Wielka Brytania (Anglia)

Pudełka często nie były dedykowane konkretnemu naparstkowi. Były po prostu uniwersalnymi opakowaniami. Zatem, kupując naparstek na prezent, zaopatrz się także w specjalne opakowanie. Niektórzy myślą, że jestem szalona. Trzymam te wszystkie pudełka z pudełeczkami, ale dla mnie to niezwykle ważne, że mogę przekazać je dalej, jako prezenty, wraz z oryginalnymi opakowaniami.

Collectors Weekly: Jakie masz rady dla rozpoczynających kolekcjonowanie naparstków?

Gowan: Na początek, musicie podążyć za swoimi zainteresowaniami. Jeśli dużo podróżujesz, po prostu podążaj za tematem. Jeśli masz dużą wiedzę na temat gatunków drzew, zapewne jest 300 różnych naparstków z obrazkami drzew i jeśli potrafisz zidentyfikować czy jest to dąb czy bambus to możesz stworzyć piękną kolekcję i będzie ona wyjątkowa, bo specyficzna dla ciebie. Jeśli uwielbiasz tylko przedmioty faktycznie nadające się do szycia, ponieważ tworzysz piękne hafty, będą cię zapewne interesowały naparstki, które można włożyć na palec. Jeśli jesteś takim kolekcjonerem, kluczem do twoich zbiorów będzie rozmiar twojego palca.

To trudne pytanie. To jak opowiadać, jaki rodzaj ciastka powinnam kupić. A przecież to kwestia gustu. Nie można narzucać innym swoich preferencji.

porcelanowy naparstek, Coalport - Wielka Brytania (Anglia)

Collectors Weekly: W ilu rozmiarach wychodzą z reguły naparstki?

Gowan: Standardowy angielski naparstek z reguły ma rozmiar 7, jeśli kupujesz Charlesa Hornera. Jeśli autorem jest Henry Griffith jest to rozmiar 16, ponieważ stosował on rozmiary w milimetrach mierząc wnętrze naparstka. Nie ma zatem jednego standardu nadawania rozmiarów, jednak każdy producent trzyma się ustalonej przez siebie metody. Zawsze mówię ludziom, żeby znaleźli sobie pasujący plastikowy naparstek i podali mi jego rozmiar w milimetrach. Na tej podstawie mogę zawsze coś dla nich wyszukać.

srebrny naparstek, Charles Horner - Wielka Brytania (Anglia)

Istnieją nawet maleńkie srebrne naparstki dla dzieci. Widziałam takie robione przez wytwórnię Fenton, Charles Horner, Griffith, oznaczane próbami angielskie srebrne naparstki. Ale co dziecko mogło uszyć swoimi maleńkimi dłońmi? Prawda jest taka, że nic. Kiedy potrafisz już coś uszyć, twoje palce mają już rozmiar palców dorosłego człowieka.

Collectors Weekly: Czy chciałabyś powiedzieć coś jeszcze na temat kolekcjonowania naparstków?

Gowan: Nie zostaniesz kolekcjonerem, jeśli nie drzemie w tobie dusza zbieracza. Są tylko dwa rodzaje ludzi na świecie: albo jesteś kolekcjonerem albo nie. Nie ma osób „trochę kolekcjonujących” lub „niespecjalnie kolekcjonujących”. Wszyscy mamy swoje wariactwa. Tak się zdarzyło, że moim są naparstki.

Sue Gowan

Artykuł przetłumaczony z języka angielskiego,

*  *  * 
Do napisania artykułu wykorzystałam zdjęcia ze strony Thimbleselect of Australia. 
Proszę o niewykorzystywanie tekstów i zdjęć bez mojej zgody.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt drogą elektroniczną.
Related Posts with Thumbnails
 
speedbloggertemplate.co.cc. Powered by Blogger.com